Opracowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji projekt założeń, to kolejny krok w kierunku usprawnienia postępowania administracyjnego, w tym podatkowego. Zaproponowane w nim rozwiązania obejmują zmiany przepisów ustawy o informatyzacji, ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego, ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz ustawy - Ordynacja podatkowa.
W obowiązującym stanie prawnym podmioty publiczne nie mają obowiązku udostępniania skrzynek podawczych zapewniających możliwość wnoszenia pism drogą elektroniczną oraz wydawania urzędowego poświadczenia odbioru. Projektowana regulacja zakłada wprowadzenie takiego obowiązku. Ponadto podmioty publiczne zobowiązane byłyby do przygotowania i udostępnienia wzorów pism w formie elektronicznej.
Projekt zakłada, że określone czynności w postępowaniu administracyjnym lub podatkowym takie jak wezwanie na rozprawę, złożenie zeznań przez strony czy udzielenie pełnomocnictwa procesowego będą mogły być wysyłane drogą elektroniczną. Do przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego oraz Ordynacji podatkowej ma być wprowadzony nowy rodzaj zgody na komunikowanie się drogą elektroniczną w określonej kategorii spraw. Po udzieleniu takiej zgody nie będzie konieczne jej ponowne wyrażanie w kolejnych sprawach.
Projekt nowelizacji przewiduje również rozszerzenie prawa strony do elektronicznego wglądu w akta sprawy i dopuszczenie stosowania elektronicznych kopii dokumentów papierowych uwierzytelnionych przez wnoszącego jako załączników.
Korespondencja sądowa w postępowaniu administracyjnym czy postępowaniu podatkowym ma być przekazywana na adres skrzynki podawczej sądu. Elementami zapewniającymi wiarygodność takich dokumentów mają być bezpieczny podpis elektroniczny oraz adres strony internetowej z której pismo będzie wysyłane.
Powyższe propozycje znacznie uprościłyby, a także usprawniłyby "papierowy" system spraw sądowoadministracyjnych, w tym spraw podatkowych.