1. Regulacje dotyczące dokumentacji cen transferowych w poszczególnych krajach
Dla ułatwienia postępowań podatkowych zaleca się przedsiębiorstwom wielonarodowym kompletowanie dokumentów w celu wykazania zgodności ustalonych cen wewnętrznych z cenami rynkowymi. W interesie zarówno podatnika, jak i organu kontrolującego jest, aby wiarygodnie i jak najszybciej wykazać zgodność wyceny transferu z zasadą cen rynkowych. W sytuacji kiedy przedsiębiorstwo jest w stanie udokumentować prowadzoną politykę cen transferowych, w sposób przekonujący ją uzasadnić oraz wykazać, że ustalano ceny zgodnie z zasadą ceny rynkowej, organy skarbowe najczęściej akceptują przyjęte warunki transakcji. Zasadniczą kwestią na gruncie zagadnienia dokumentacji cen transferowych jest znalezienie konsensusu pomiędzy możliwościami podatnika a wymaganiami administracji podatkowych. Regulacje podatkowe nakładają obowiązki dokumentacyjne zwykle w większym zakresie niż jest to objęte przez rachunkowość zarządczą przedsiębiorstwa, dlatego też koszty dostosowania się do przepisów podatkowych są dla podatników znaczne. Z drugiej strony organy podatkowe argumentują, iż konieczne jest przestrzeganie krajowych przepisów, ponieważ w przeciwnym wypadku nie byłyby one w stanie skutecznie kontrolować transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi w celu zweryfikowania warunków tych transakcji pod względem zgodności z zasadą ceny rynkowej.

Wymagania dotyczące dokumentacji cen transferowych są uzależnione w dużym stopniu od kwestii, czy ciężar dowodu spoczywa po stronie podatnika, czy też po stronie administracji podatkowej. W pierwszym przypadku gromadzenie dokumentacji ma dla podatnika znaczenie kluczowe, natomiast w drugim przypadku znaczenie dokumentacji jest mniejsze i ma zazwyczaj charakter informacyjny. W większości państw ciężar dowodu spoczywa na administracji podatkowej, jednakże w praktyce bardzo często ciężar dowodu zostaje przesunięty na podatnika, w szczególności w sytuacji, kiedy konieczne informacje może dostarczyć wyłącznie podatnik. W krajach, gdzie ciężar dowodu ponosi co do zasady podatnik, administracja podatkowa może pozwolić sobie na wprowadzenie stosunkowo krótkich i prostych zasad prowadzenia dokumentacji cen transferowych. Należy jednak zaznaczyć, że zarówno podatnik, jak i administracja podatkowa muszą starać się wykazać, że działają w dobrej wierze i że dokonana przez nich wycena transferu jest zgodna z zasadą ceny rynkowej, niezależnie od tego, po której stronie spoczywa ciężar dowodu. Rozwiązania dotyczące kwestii ciężaru dowodu oraz obowiązków dokumentacyjnych w poszczególnych krajach zaprezentowano w Tabeli 1.

Tabela 1. Ciężar dowodu w sporach dotyczących stosowania cen transferowych oraz regulacje w zakresie dokumentacji

Australia

Ciężar dowodu leży po stronie podatnika, który musidowieść organom administracji podatkowej, a także w przypadku sporu przedsądem, że ceny transferowe stosowane są zgodnie z zasadą ceny rynkowej.Formalne wymogi dotyczące obowiązku gromadzenia dokumentacji istnieją odwrześnia 1995 r.

Austria

W Austrii nie istnieją szczególne przepisy dotyczące centransferowych. Ciężar dowodu, podobnie jak w sporach dotyczących innychzagadnień, leży po stronie organów administracji podatkowej. W 1996 r.zostały przetłumaczone i wydane w formie dekretu wytyczne OECD z 1995 r. Niestanowią one obowiązującego prawa, jednakże organy administracji podatkowejpostępują zgodnie z zaleceniami OECD, co powinni czynić również podatnicy.

Belgia

Ciężar dowodu w spoczywa zasadniczo na podatniku. Nie maco prawda formalnego obowiązku dokumentacji, jednakże w praktyce w przypadkukwestionowania warunków transakcji z podmiotami powiązanymi podatnicy musządostarczyć wszelkie dokumenty uzasadniające wysokość stosowanych cen.

Bułgaria

Począwszy od roku 2010 podatnicy zatrudniający ponad 10pracowników i osiągający roczne obroty przekraczające 2 mln euro sązobowiązani do sporządzania dokumentacji cen transferowych zgodnie zeuropejskim kodeksem postępowania w sprawie dokumentacji (DCT UE).

Chiny

Wymóg przygotowania dokumentacji dla transakcjiprzekraczających pewne wartości w ciągu roku został wprowadzony w roku 2009.

Czechy

W sprawach dotyczących cen transferowych ciężar dowoduspoczywa zasadniczo na podatniku. W zakresie dokumentacji dekretemMinisterstwa Finansów z dnia 23 grudnia 2005 r. określone zostały rekomendacjew tym zakresie, które jednakże nie są bezwzględnie obowiązującym prawem.Czechy były jednym z pierwszych krajów, które zaimplementowały w grudniu 2005r. podejście zalecane przez UE odnośnie do dokumentacji, tj. kodekspostępowania w sprawie dokumentacji.

Dania

Podatnicy są zobowiązani do przedłożenia dokumentacji nażądanie organów podatkowych w ciągu 60 dni. Możliwe są trzy podejścia:standardowe, indywidualne lub zgodne z wytycznymi UE. Akceptowane jestrównież sporządzanie dokumentacji w oparciu o zalecenia wytycznych OECD. Dlamniejszych przedsiębiorstw istnieją ograniczone obowiązki dokumentacyjne.

Finlandia

Zasadniczo ciężar dowodu leży po tej stronie, która madostęp do wymaganych dokumentów. W praktyce ciężar dowodu leży po stroniepodatnika, który ma zazwyczaj lepsze możliwości udowodnienia zgodności wycenytransferu w kontrolowanych transakcjach. W roku 2007 zostały wprowadzoneregulacje dotyczące obowiązków dokumentacyjnych zgodne z europejskimpodejściem, tj. DCT UE.

Francja

Ciężar dowodu leży po stronie organów administracjipodatkowej, która ma obowiązek sprawdzić, czy istnieją powiązania, wykazać,że nastąpił transfer zysków, a także – jeżeli ma to miejsce – że zagranicznypodmiot korzysta z ulg w krajach o niskich podatkach. Gdy sprawa dotyczy oazpodatkowych, ciężar dowodu przerzucony jest na podatnika. Do roku 2009 niebyło we Francji szczególnych obowiązków dokumentacyjnych, chociaż organymogły skutecznie żądać od podatników informacji dotyczących transakcjikontrolowanych z podmiotami zagranicznymi. Aktualnie istnieją wymogidokumentacyjne dla podatników osiągających obrót powyżej 400 mln euro rocznielub posiadających ponad 50% udziałów w przedsiębiorstwie spełniającym tenwarunek. Przy tworzeniu regulacji zostały uwzględnione wytyczne kodeksupostępowania UE (DCT UE).

Grecja

Obowiązki dokumentacyjne zostały wprowadzone w grudniu2008 r. dla podatników osiągających roczne obroty powyżej 1 mln euro.

Hiszpania

W zakresie cen transferowych ciężar dowodu jestprzerzucony na podatnika. Obowiązek dokumentacji istnieje począwszy od rokupodatkowego 2009. Dla mniejszych podatników (obrót roczny poniżej 8 mln euro)obowiązują uproszczone regulacje. Przepisy o dokumentacji odnoszą się wsposób bezpośredni do DCT UE.

Holandia

Istnieje obowiązek prowadzenia dokumentacji dla transakcjizawieranych po 1 stycznia 2002 r. W związku z tym ciężar dowodu zostałprzerzucony na podatnika. Jest on zobowiązany w ciągu 4 tygodni dostarczyćorganom podatkowym odpowiednie informacje, w przypadkach bardziej złożonychtransakcji – maksymalnie w ciągu 3 miesięcy.

Japonia

We wszystkich sprawach podatkowych ciężar dowodu leży codo zasady po stronie organów podatkowych, co oznacza, że muszą one udowodnićniezgodność cen transferowych z zasadą rynkową. Nie istnieje formalnyobowiązek dokumentowania transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi, jednakżedla celów kontroli podatnicy są zobowiązani do dostarczenia na żądanieadministracji podatkowej wszelkich dokumentów, włącznie z dokumentami księgowymi,analizami ekonomicznymi i funkcjonalnymi, a także dokumentami od zagranicznejstrony transakcji. W czerwcu 2005 r. zostały opublikowane wytyczneprecyzujące, jakie dokumenty należy przedłożyć w trakcie kontroli, a w 2010r. wprowadzono przepisy zobowiązujące do bezzwłocznego dostarczeniadokumentacji w trakcie kontroli pod rygorem skorygowania dochodu doopodatkowania zgodnie z kalkulacją przeprowadzoną przez organy podatkowe.

Kanada

Generalną zasadą jest, że ciężar dowodu spoczywa napodatniku. Od końca lat 90. istnieją obowiązki związane z dokumentacją centransferowych.

Niemcy

Dnia 17 października 2001 r. Federalny Trybunał Finansowy(Bundesfinanzhof), najwyższy sąd podatkowy w Niemczech, przesądził, że to naadministracji podatkowej spoczywa ciężar dowodu w przypadku zakwestionowaniapoziomu ceny transferowej. Jednakże w najnowszych regulacjach dotyczącychdokumentacji cen transferowych ciężar dowodu został przerzucony na podatnika,który obecnie za pomocą właściwych dokumentów musi wykazać rynkowośćstosowanych cen. Obowiązki dokumentacyjne wprowadzono w 2003 r., a przepisydotyczące sankcji za brak dokumentacji w 2004 r. Małe przedsiębiorstwa nie sąobjęte obowiązkiem dokumentacyjnym (roczny obrót w zakresie towarów poniżej 5mln euro, roczny obrót w zakresie usług poniżej 0,5 mln euro).

Norwegia

Organy podatkowe muszą udowodnić zmniejszenie podatkupłaconego w Norwegii na skutek nierynkowych cen transferowych. Ciężar dowoduleży także po stronie podatnika w przypadku, gdy kwestionowany jest poziomceny w transakcji z podmiotem posiadającym siedzibę za granicą. Obowiązekdokumentowania istnieje od 2008 r.; zwolnieni z niego są mniejsi podatnicy(zatrudnienie poniżej 250 osób, obrót poniżej ok. 50 mln euro).

Polska

W polskim systemie podatkowym podatnicy nie muszą wzasadzie udowadniać, że ustalili ceny zgodnie z zasadą ceny rynkowej. Ciężardowodu spoczywa na organach podatkowych, które muszą wykazać, że stosowaneprzez podatnika ceny odbiegają od rynkowych. Jednak przyjęcietakiej postawy może narazić podatnika na kłopoty, gdyż w praktyce organypodatkowe często przerzucają ciężar dowodu na podatnika. Od początku 2001 r.istnieje obowiązek gromadzenia dokumentacji. Przepisy w tym zakresieszczegółowo opisano w kolejnym punkcie komentarza.

Rumunia

Formalne regulacje w zakresie dokumentacji centransferowych zostały wprowadzone po przystąpieniu do UE w 2007 r. Są oneoparte o kodeks postępowania w sprawie dokumentacji Unii Europejskiej (DCTUE).

Szwajcaria

Ciężar dowodu leży po stronie organów podatkowych, któremuszą przede wszystkim wykazać powiązania pomiędzy podmiotami. W przypadkuniedostarczenia przez podatnika żądanych dokumentów ciężar dowodu przechodzina podatnika. Aktualnie w Szwajcarii nie ma szczególnego obowiązkudokumentacyjnego w zakresie cen transferowych, podatnik jest na mocy ogólnychprzepisów zobowiązany do ścisłego współdziałania z organami kontrolnymiadministracji podatkowej podczas kontroli.

Szwecja

Ciężar dowodu spoczywa po stronie organów podatkowych. Od2007 r. podatnicy są zobowiązani sporządzać dokumentację dla transakcji zpodmiotami powiązanymi.

Węgry

Regulacje dotyczące obowiązków dokumentacyjnych istniejąod września 2003 r., a w roku 2010 zostały dostosowane do podejściazalecanego przez Unię Europejską, tj. kodeksu postępowania w spawiedokumentacji w UE (DCT UE).

Wielka Brytania

Do 1999 r. ciężar dowodu leżał po stronie organówadministracji podatkowej, jednakże często w toku postępowania przerzucany byłna podatnika. W obecnej praktyce podatnik musi udowodnić, że wyznaczyłwarunki transakcji zgodnie z zasadą ceny rynkowej. Od 1999 r. istniejeobowiązek przedłożenia dokumentacji cen transferowych na żądanie organówskarbowych; zostały również opublikowane szczegółowe wytyczne w tym zakresie.

Włochy

Generalną zasadą jest, że ciężar dowodu leży po stronieorganów podatkowych. Jednakże w sytuacji, kiedy podatnik nie zgadza się zkorektą dokonaną przez organy skarbowe, musi on udowodnić zasadnośćzastosowanych cen. Brak jest formalnych wymogów odnośnie do gromadzeniaszczególnej dokumentacji, jednak organy mogą żądać w trakcie kontroliwszelkich informacji, a podatnik, aby uniknąć przesunięcia ciężaru dowodu,powinien przedłożyć odpowiednie dokumenty. W praktyce wiele przedsiębiorstwwielonarodowych działających we Włoszech prowadzi dokumentację mimo brakuformalnego obowiązku. W roku 2010 zostały opublikowane wytyczne w zakresiedokumentacji w oparciu o DCT UE oraz wytyczne OECD. Sporządzanie dokumentacjizgodnie z tymi wytycznymi może uchronić podatników przed dotkliwymi sankcjamiw przypadku szacowania dochodu wskutek nieprzestrzegania zasady cenyrynkowej.

USA

Ciężar dowodu leży po stronie podatnika, który musiudowodnić, że organy amerykańskiej administracji podatkowej (IRS – InternalRevenue Service) szacując dochód, działały w sposób arbitralny,niewłaściwy, bądź też nadużyły władzy. Jeżeli w opinii IRS zostało dokonaneprzestępstwo, to ciężar dowodu spoczywa na IRS. W 1994 r. wprowadzonoobowiązki dokumentacyjne. Przepisy szczegółowo określają dokumenty, które musząbyć gromadzone przez podatników. Amerykańscy podatnicy muszą prowadzić bardzoobszerną dokumentację. Na żądanie organu kontrolnego muszą ją dostarczyć wciągu 30 dni.


Źródło: Opracowanie własne na podstawie: International Transfer Pricing 2002, Price Waterhouse Coopers 2002; Transfer Pricing At-A-Glance Guide, Ernst & Young International, Ltd. 2000; Transfer Pricing 2001 Global Survey. Making Informed Decisions in Uncertain Times, Ernst & Young International, Ltd. 2001; 2009 Global Transfer Pricing Survey, Ernst & Young, September 2009; Tax and Accounting Center, Tax Management Transfer Pricing Reports; International Bureau of Fiscal Documentation, Transfer Pricing Database, County Analysis.

Innym czynnikiem określającym niezbędność gromadzenia dokumentacji są krajowe przepisy podatkowe w zakresie obowiązków dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi. Wymagania wobec dokumentacji są zróżnicowane w poszczególnych krajach. Istnieją jurysdykcje, gdzie wymaga się, aby podatnicy na bieżąco kompletowali specyficzną dokumentację zgodną z metodologią badania zjawiska stosowania cen transferowych, a także takie, gdzie nadaje się dokumentacji jedynie walor użyteczności i funkcje pomocnicze. Różnice mogą dotyczyć także baz danych, z których podatnicy zobowiązani są korzystać w celu zidentyfikowania porównywalnych wskaźników z transakcji niekontrolowanych, priorytetów odnośnie do zastosowania danej metody ustalania cen transferowych, czy też specyficznych informacji wymaganych przez lokalne przepisy w odniesieniu do pełnionych funkcji i ponoszonych ryzyk przez strony transakcji.
r.