Istnieje kilka – z pozoru oczywistych – ale nie zawsze łatwych do wprowadzenia w życie – nawyków, które sprawią, że prowadzenie firmy będzie przebiegać nie tylko spokojniej, ale pomoże wzmocnić motywację do dalszej pracy, a ta z kolei stanie się bardziej efektywna.
Głównym grzechem przedsiębiorców (zwłaszcza początkujących), jest zarywanie nocy na rzecz pracy. Tymczasem działając na granicy wytrzymałości obniżamy swoją produktywność - efektem jest większe ryzyko popełnienia błędu i trudności w skupieniu uwagi. Wiele badań potwierdza, że brak wystarczającej ilości snu jest przyczyną chorób układu krążenia, a także m.in. cukrzycy i otyłości.
Ciągły pośpiech jest powodem złego odżywiania, a to z kolei przekłada się na funkcjonowanie całego organizmu, szczególnie mózgu. Żywiąc się przez dłuższy czas ciężkostrawnymi fast food’ami czujemy się zmęczeni, ociężali i brakuje nam energii niezbędnej do efektywnego i kreatywnego działania. Warto więc poświęć trochę czasu i nacieszyć się lekkim, pełnowartościowym, czyli zdrowym posiłkiem.
W ciągu dnia pełnego obowiązków bardzo trudno znaleźć czas na aktywność fizyczną. Biorąc jednak pod uwagę korzyści, jakie niosą ze sobą ćwiczenia, warto to zrobić. Aktywność fizyczna zmniejsza poziom stresu psychicznego i fizycznego, poprawia poczucie własnej wartości i pewności siebie, a co najważniejsze – pomaga na chwilę „wyłączyć umysł”, co skutkuje później większą kreatywnością i pozwala popatrzeć na problemy z innej perspektywy.
Dobremu samopoczuciu i większej efektywności sprzyja czytanie. Nie chodzi tylko o literaturę fachową potrzebną w pracy, lecz o publikacje o możliwe najbardziej zróżnicowanej tematyce i formie. Wielu biznesmenów, którzy odnieśli spektakularne sukcesy słynie z miłości do czytania, jak choćby Bill Gates czy Mark Zuckerberg. Warren Buffett twierdzi, że na czytanie przeznacza aż 80 procent swojego czasu!
Biorąc pod uwagę te wskazówki i włączając je do codziennej rutyny, będziemy pracować mniej, ale efektem będzie wyższa jakość pracy i zadowolenie z życia. A sukces finansowy będzie naturalnym następstwem tej strategii :-)
Źródło: 5 Habits That Improve your Mental State, Motivation and Productivity, Firas Kittaneh, https://www.entrepreneur.com, dostęp 15.06.2017 r.