Ministerstwo Gospodarki zaproponowało odejście od 10-dniowego terminu płatności podatku VAT od importu na rzecz stosowania zasad ogólnych i rozliczania VAT od importu w deklaracji podatkowej.
Obecnie ustawowy termin zapłaty podatku VAT z tytułu importu towarów wynosi 10 dni licząc od dnia powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych. Termin ten jest zbieżny z terminem płatności należności celnych.
W przygotowanym przez resort gospodarki projekcie założeń do ustawy deregulacyjnej zaproponowano odejście od tak restrykcyjnego terminu rozliczenia podatku od towarów importowanych na rzecz rozliczenia na zasadach ogólnych tj. wraz ze składaniem deklaracji podatkowej VAT.
W uzasadnieniu do projektu czytamy, że w innych krajach UE regulacje w tym zakresie są znacznie korzystniejsze. Przykładowo w Niemczech, czy Holandii rozgraniczono termin płatności należności celnych od podatkowych - obowiązuje termin 45-dniowy. Inne kraje takie jak Czechy, Słowacja czy Węgry również mają korzystniejsze od polskich przepisy zastępujące zapłatę podatku VAT formułą ujęcia podatku w deklaracji rozliczeniowej. Zdaniem projektodawców wprowadzenie takiej zmiany wpłynie pozytywnie na konkurencyjność polskiej gospodarki, gdyż zwiększy ilość odpraw dokonywanych w Polsce oraz przyciągnie dodatkowe ilości ładunków przechodzących przez polskie porty morskie.
Opracowanie: Katarzyna Bogucka, RPE WKP
Źródło: www.rcl.gov.pl, stan z dnia 25 czerwca 2012 r.