Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy mają na celu wprowadzenie nowych unormowań w zakresie wydawania, wykupu i dystrybucji pieniądza elektronicznego oraz tworzenia, organizacji i działalności tej instytucji.
Zmiany zaproponowane w ustawie o podatku od spadków i darowizn mają na celu zrównanie statusu rachunku płatniczego z rachunkiem bankowym w zakresie, w jakim ta ustawa odnosi się wyłącznie do wpłat środków na rachunek bankowy lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej przy dokumentowaniu dokonanej darowizny pieniężnej, co wynika z przyjęcia jednolitej regulacji dla całego sektora usług płatniczych, niezależnie od rodzaju podmiotu świadczącego usługi płatnicze. Obecna regulacja nie pozwala na skorzystanie ze zwolnienia podatkowego za pośrednictwem rachunku płatniczego prowadzonego przez instytucje niebankowe.
W art. 7 projektu wprowadzono zmiany do Ordynacji podatkowej. Przepis przewidujący możliwość dokonywania płatności podatków lokalnych kartami płatniczymi został poszerzony o wszelkie instrumenty płatnicze. Dostosowano również przepis określający termin dokonania zapłaty podatku przy użyciu instrumentu płatniczego, na którym przechowywany jest pieniądz elektroniczny.
Zmiany w ustawach o podatkach dochodowych mają ten sam charakter, tzn. mają na celu zrównanie statusu rachunku płatniczego z rachunkiem bankowym.
Obecna regulacja uznaje za dowód dokonania darowizny pieniężnej wyłącznie wpłatę na rachunek bankowy.