- W jakiej pozycji deklaracji VAT należy ten zwrot wykazać?
- W deklaracji za lipiec VAT naliczony przewyższa kwotę VAT należnego.
- Czy można zażądać zwrotu nadwyżki na rachunek bankowy?
- Jeśli tak, to w jakim terminie? Podatnik prowadzi sprzedaż opodatkowaną stawkami 0%, 23% i 8% VAT. Czy podatnik może w ostatniej deklaracji VAT za lipiec odliczyć VAT z faktury wystawionej 31 lipca, a otrzymanej dopiero w sierpniu (wówczas już nie był podatnikiem VAT) dokumentującej zakup towarów, które sprzedawał w okresie od 1 do 20 lipca?
- W jakiej pozycji deklaracji VAT-7 należy ująć podstawę i VAT wynikający z remanentu likwidacyjnego?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 8 marca 2012 r.
Zwracanej ulgi na zakup kas nie wykazuje się w deklaracjach VAT.
Uzasadnienie
W określonych przepisami sytuacjach podatnicy obowiązani są do zwrotu tzw. ulgi na zakup kas. Jednym z takich przypadków jest zaprzestanie używania kas fiskalnych w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania (zob. art. 111 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm. - dalej u.p.t.u.). Zaprzestanie używania kasy fiskalnej nastąpić może, między innymi, na skutek likwidacji działalności, w której jest ona używana.
Mając na uwadze powyższe wyjaśnić pragnę, że obowiązujące wzory deklaracji VAT nie przewidują miejsca na wykazywanie kwoty zwracanej ulgi na zakup kas. W konsekwencji ulga ta zwracana jest (do 25 dnia następującego po miesiącu lub kwartale, w którym zlikwidowana została działalność gospodarcza, tj. w omawianej sytuacji do 25 sierpnia lub 25 października – zob. § 6 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczenia i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących - Dz. U. Nr 257, poz. 1733 z późn. zm.) bez wykazywania kwoty zwrotu w deklaracji VAT.
Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że nie ma przeszkód, aby w deklaracji VAT-7 za lipiec (deklaracji VAT-7K/VAT-7D za III kwartał) podatnik, o którym mowa w pytaniu, wykazał kwotę nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu. Kwota ta podlega zwrotowi w standardowym, 60-dniowym terminie (zob. art. 14 ust. 9d w zw. z art. 87 ust. 2 u.p.t.u.).
Odliczenie podatku naliczonego z faktury otrzymanej w sierpniu nie będzie możliwe, gdyż w momencie tym osoba, o której mowa, nie będzie już podatnikiem VAT. W przypadkach takich brzmienie art. 88 ust. 4 u.p.t.u. wyłącza możliwość odliczenia podatku naliczonego (a ponadto faktura taka dokumentować będzie zakup, który nie zostanie wykorzystany do wykonywania czynności opodatkowanych, a więc nie będzie spełniony podstawowy warunek korzystania z prawa do odliczenia - zob. art. 86 ust. 1 u.p.t.u.).
Na zakończenie pragnę przypomnieć o ciążącym na będących czynnymi podatnikami VAT osobach fizycznych likwidujących prowadzoną działalność obowiązku sporządzenia i opodatkowania VAT tzw. remanentu likwidacyjnego. Przepisami regulującymi tą kwestię są przepisy art. 14 u.p.t.u. Kwota podatku należnego wynikającego z remanentu wykazywana jest w poz. 43 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (podstawa opodatkowania remanentu nie jest wykazywana w deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D).
Tomasz Krywan