Odpowiedź:

Ocena skuteczności oraz ważności umowy pożyczki wymaga analizy prawnej, dokonanej przez adwokata lub radcę prawnego.
Natomiast z perspektywy podatkowej, nabycie samochodu oraz ubezpieczenia, jak również zawarcie pożyczki nie powinno rodzić zastrzeżeń ze strony administracji podatkowej w kontekście np. zaliczenia odsetek do kosztów podatkowych, amortyzacji samochodu lub odliczenia VAT naliczonego, jeżeli zostaną spełnione warunki wymienione w treści uzasadnienia.

Uzasadnienie:

Powyższe pytanie jest de facto problemem natury prawnej, a udzielenie pełnej odpowiedzi wymagałoby analizy umowy pożyczki pod kątem jej zgodności z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 380 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeksu spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm.). Z perspektywy podatkowej (nie jestem radcą prawnym ani adwokatem, lecz doradcą podatkowym) zwracam jednak uwagę, iż nabycie samochodu oraz ubezpieczenia, jak również zawarcie pożyczki nie powinno rodzić zastrzeżeń ze strony administracji podatkowej w kontekście np. zaliczenia odsetek do kosztów podatkowych, amortyzacji samochodu lub odliczenia VAT naliczonego, jeżeli:
– prezes dokonał nabycia samochodu oraz ubezpieczenia w imieniu spółki – tzn. zawierając umowy prezes działał jako przedstawiciel spółki, stąd stroną umowy ubezpieczenia oraz nabywcą samochodu jest spółka. Jak rozumiem faktura VAT dokumentująca nabycie samochodu została wystawiona na spółkę;
– samochód jest użytkowany na cele działalności gospodarczej spółki podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz VAT (tzn. nie jest to samochód prywatny prezesa spółki, aczkolwiek nie jest wykluczone, aby prezes bądź inny personel korzystali z samochodu również do celów prywatnych. Prywatne wykorzystanie samochodu będzie skutkowało m.in. ograniczeniem odliczenia VAT z tytułu jego nabycia do 50%);
– umowa pożyczki jest ważna i skuteczna (została zawarta zgodnie z zasadami reprezentacji spółki);
– oprocentowanie umowy pożyczki zostało ustalone na poziomie rynkowym.
Przepisy prawa podatkowego nie zawierają bowiem regulacji kwestionujących skutki podatkowe powyższych operacji, o ile nie stanowiły one czynności pozornych.
Co więcej, w praktyce istnieje nawet duża szansa, że organy podatkowe w trakcie ewentualnej kontroli podatkowej w ogóle nie zidentyfikują powyższego problemu. Jeżeli bowiem z jednej strony spółka będzie dysponowała prawidłowo wystawioną fakturą VAT oraz polisą ubezpieczeniową, a samochód będzie znajdował się w majątku spółki, a z drugiej strony spółka będzie dysponowała ważną oraz skutecznie zawartą umową pożyczki, to z praktycznej perspektywy organy podatkowe mogą nie być w stanie powiązać ze sobą przedmiotowych operacji.

Dominik Klemens, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 20.09.2016 r.
 

Vademecum Doradcy Podatkowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Doradcy Podatkowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami