Odpowiedź:
Różnica między kwotą pobraną przez bank z konta złotówkowego a wartością faktury w euro, przeliczoną po średnim kursie NBP, stanowi różnice kursowe. Opisana transakcja oznacza w praktyce, że doszło do przewalutowania, czyli do zakupu waluty niezbędnej do zapłaty za fakturę.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 15a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p. , różnice kursowe powstają między innymi, gdy wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski różni się od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.
Dokonując płatności walutowej z konta złotówkowego, podatnik de facto zakupuje od banku walutę, która służy do spłaty zobowiązania. Zakup jest dokonywany po kursie banku, który można wyliczyć, dzieląc kwotę potrąconą z konta złotówkowego przez kwotę euro widniejącą na wyciągu. Spełnione są zatem oba warunki: zobowiązanie wyrażone w walucie (faktura) i kwota zapłaty przeliczona według faktycznie zastosowanego przez bank kursu. Taką interpretację potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 24 marca 2010 r., nr IBPBI/1/415-16/10/KB, w której czytamy: "W przypadku regulowania płatności wyrażonych w walucie obcej, za pośrednictwem konta złotówkowego, bank, z którego usług korzysta Wnioskodawca, w momencie realizacji transakcji dokonuje w istocie zakupu od kontrahenta Wnioskodawcy (w przypadku zapłaty za wystawione przez Wnioskodawcę faktury), bądź sprzedaży Wnioskodawcy (w przypadku zapłaty za otrzymane przez niego faktury) waluty obcej, po wskazanym przez bank kursie. W wyniku tak przeprowadzonych transakcji, Wnioskodawca otrzymuje na konto złotówkowe wartość wpłaconej przez kontrahenta waluty obcej, bądź też jego rachunek zostaje obciążony wartością środków walutowych przelanych przez bank na konto kontrahenta. Zatem zapłata za wystawione w walucie obcej faktury, mimo iż Wnioskodawca dysponuje jedynie złotówkami, następuje w rzeczywistości w walucie obcej. Kontrahent Wnioskodawcy w celu zapłaty za wystawione przez niego faktury wpłaca bowiem do banku walutę obcą, bądź też otrzymuje tę walutę, w przypadku regulowania przez Wnioskodawcę faktur kosztowych."
Małgorzata Niedźwiedzka,
autorka współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 15.11.2016 r.
Czy występują różnice kursowe od zapłaty faktur wystawionych przez kontrahentów zagranicznych w EUR, a zapłaconych kartami debetowymi do konta złotówkowego?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoCzy występują różnice kursowe od zapłaty faktur wystawionych przez kontrahentów zagranicznych w EUR, a zapłaconych kartami debetowymi do konta złotówkowego?Na wyciągu, oprócz kwoty złotówkowej, widnieje kwota EUR z faktury.