Ekspert Vademecum Głównego Księgowego odpowiada na pytanie Użytkownika programu:
Kilkanaście lat temu nasza firma wybudowała budynek użytkowy (sklep wielkopowierzchniowy), w którym zostały zainstalowane okna plastikowe. Okna te nie spełniają wymogów p.poż. W tym roku nasza firma dokonała wymiany okien plastikowych na okna, które spełniają wymagania p.poż.
Czy wydatki poniesione na ten cel stanowią ulepszenie środka trwałego, czy są kosztem podatkowym w całości w dniu jego poniesienia?
Odpowiedź:
Z pytania wynika, że spółka dokonała wymiany okien. Były to wydatki o charakterze remontowym, a tym samym mogą być odniesione bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Vademecum Głównego Księgowego Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |
Uzasadnienie:
Jak wynika z art. 16g ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., wartość początkową środka trwałego (w tym przypadku budynku) powiększa się o sumę wydatków poniesionych na jego ulepszenie w wyniku:
1) przebudowy – a zatem zmiany istniejącego stanu środka trwałego na inny,
2) rozbudowy – powiększeniu, poprzez zwiększenie jego powierzchni czy też kubatury,
3) rekonstrukcji – odtworzeniu zniszczonego czy też zużytego środka trwałego,
4) adaptacji – przystosowaniu środka trwałego do wykorzystania go w innym, niż dotychczas celu,
5) modernizacji – usprawnieniu i ulepszeniu środka trwałego.
Należy przy tym mieć na uwadze, że środek trwały uznaje się za ulepszony, gdy suma tych wydatków przekracza 3500 zł i gdy powodują one wzrost jego wartości użytkowej w stosunku do wartości użytkowej z dnia przyjęcia środka trwałego do używania.
Od ulepszenia należy jednak odróżnić remont budynku, na który składają się wszelkie prace zmierzające do odtworzenia i przywrócenia pierwotnego stanu technicznego i użytkowego tego budynku. Należy przy tym podkreślić, iż prace o charakterze remontowym nie powodują zmian w użytkowaniu budynku, jego konstrukcji czy też przeznaczenia.
A zatem wydatki na prace remontowe mające na celu doprowadzenie obiektu budowlanego lub jego elementów (zużytych na skutek użytkowania) do odpowiedniego stanu technicznego, polegające m.in. na wymianie okien, instalacji elektrycznej czy wodociągowej i niezwiększające przy tym wartości użytkowej tego obiektu oraz niezmieniające jego charakteru - nie będą zwiększały wartości początkowej modernizowanego budynku.
Należy jednak pamiętać, iż zaliczenie poniesionych wydatków na remont lub modernizację niejednokrotnie pozostaje kwestią sporną i każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Dla przykładu, warto przytoczyć wyrok NSA z 24 lipca 1997 r., I SA/Łd 531/96, odnoszący się do omawianej kwestii, w którym czytamy: "Efektem wykonanych przez podatnika robót nie było przywrócenie stanu instalacji c.o. w zakresie jej wartości technicznej i użytkowej, a taki efekt jest założony przy wykonywaniu remontu. W efekcie tych robót instalacja została rozbudowana, nastąpiło zwiększenie jej wartości użytkowej, a także wartości majątkowej. Roboty powyższe mają więc charakter robót modernizacyjnych".
W przedstawionej sytuacji spółka dokonała wymiany okien. Przyczyną wymiany było przede wszystkim niespełnianie przez okna norm przeciwpożarowych. Dodatkowo okna miały już kilkanaście lat i musiały być zużyte. Podkreślenia wymaga, że przy remoncie wymiana nie musi następować przy użyciu takich samych materiałów. Prawdopodobnie podatnik nawet nie miałby możliwości zakupu okien identycznych z dotychczasowymi. Dlatego też wymianę okien należy potraktować jako remont, a to zaś oznacza możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów.
Paweł Ziółkowski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 27.05.2016 r.