Odpowiedź:
Wydatek na nabycie polisy ubezpieczeniowej może stanowić koszt uzyskania przychodu pomimo braku faktury VAT, o ile wysokość przedmiotowego kosztu oraz fakt jego poniesienia zostaną udokumentowane w inny sposób (np. umowę/polisę, potwierdzenie przelewu).
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Treść powyższego przepisu implikuje, iż dla celów rozpoznania jako koszt uzyskania przychodu wydatki mogą być udokumentowane w inny sposób niż fakturą VAT. Jeżeli zatem spółka posiada jeszcze inne dokumenty dotyczące ubezpieczenia (zakładam, że powinna dysponować polisą / umową, tak aby w ramach wystąpienia zdarzeń losowych pracownik mógł powołać się na istniejące ubezpieczenie), a z dokumentów tych wynika cena nabycia ubezpieczenia oraz fakt jego opłacenia, to przedmiotowe dokumenty mogą stanowić podstawę dla rozpoznania wydatku na ubezpieczenie jako koszt podatkowy.
Dominik Klemens
Czy wydatki na nabycie polisy ubezpieczeniowej, wykupionej w związku z podróżą służbową, mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoFirma wysyła pracowników w podróż służbową. W tym celu dokonała zakupu poprzez pośrednika z siedzibą w Hiszpanii (firma OPODO) biletu lotniczego od linii Air France (z Berlina do Paryża) oraz ubezpieczenia odwołania lotu od ubezpieczyciela Europ Assistance España. Firma OPODO - pośrednik wystawiła fakturę za swoje pośrednictwo. Firma posiada również bilety lotnicze oraz w potwierdzeniu rezerwacji informacje o dokupionym ubezpieczeniu.Czy ubezpieczenie to może stanowić koszt uzyskania przychodu? Nie ma na to faktury, a jedynie zapłata i wzmianka w potwierdzeniu rezerwacji.