Odpowiedź:
Dane i informacje dotyczące spółek cywilnych podlegają wpisowi do CEIDG z urzędu. Dotyczy to także zmiany tych danych (informacji).
Uzasadnienie:
Zgodnie z przepisami art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) – dalej u.s.d.g., przedsiębiorca ma obowiązek złożyć wniosek o zmianę wpisu – w terminie 7 dni od dnia zmiany danych, o których mowa w art. 25 ust. 1 u.s.d.g., powstałej po dniu dokonania wpisu do CEIDG.
Wpisowi podlega więc także m.in. NIP oraz REGON spółek cywilnych, jeżeli przedsiębiorca zawarł umowy takich spółek (art. 25 ust. 1 pkt 10 u.s.d.g.).
Natomiast jak wynika z art. 31 ust. 1 i 2 u.s.d.g. (w brzmieniu obowiązującym od dnia 19 maja 2016 r.) wpisowi z urzędu do CEIDG podlegają:
1) dane i informacje, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 1 (w zakresie PESEL), pkt 2, 3, 10 i 13-18 (a zatem także w zakresie wspomnianych wyżej danych dotyczących spółek cywilnych), oraz
2) zmiany tych danych i informacji.
CEIDG przekazuje drogą elektroniczną niezwłocznie, nie później niż następnego dnia roboczego, wspomniane wyżej informacje wpisane do CEIDG, oraz zmiany tych danych i informacji do właściwych urzędów i instytucji (do Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników, GUS, ZUS, KRUS).
Sławomir Liżewski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 7.10.2016 r.
Czy wpisy do CEIDG są ważne pomimo niezłożenia wniosku o aktualizację w terminie?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoW czerwcu 2016 r. spółka cywilna została przekształcona w komandytową. Wspólnicy mieli we wpisach do ewidencji informację, iż działają wyłącznie w formie spółki cywilnej. Wpisy zaktualizowali we wrześniu 2016 r. wykreślając spółkę cywilną. Każdy ze wspólników oświadczył, iż chce kontynuować działalność jednoosobową. Czy ich wpisy są ważne? Czy mogą prowadzić działalności zważywszy na fakt, iż aktualizacja danych nie została zgłoszona w terminie?