Odpowiedź:
Opisywana sytuacja nie powinna mieć wpływu na przebieg postępowania podatkowego w zakresie wydania decyzji ratalnej.
Uzasadnienie:
Stosownie do art. 67a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa  (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613) – dalej o.p., organ podatkowy, na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:
1)   odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
2)   odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji, o której mowa w art. 53a;
3)   umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
Okoliczność że w dniu 30 kwietnia 2015 r. zostało złożone podanie o rozłożenie na raty „pozostałej kwoty do zapłaty”, zaś w dniu 5 maja 2015 r. złożono korektę zeznania – nie jest podstawą do odmowy wyrażenia zgody na rozłożenie na raty zapłaty podatku. Decydują o tym bowiem przesłanki natury merytorycznej („ważny interes podatnika lub interes publiczny”), a nie kwestie natury formalnej.
Skorygowanie deklaracji poprzez poprawne podanie wysokości wpłaconych zaliczek (bez zmiany kwot „wyniku rozliczenia”, w konsekwencji też kwoty, która powinna być rozłożona na raty) – nie powinno mieć wpływu na wynik postępowania w zakresie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.
Gdyby z kolei okazało się, że również we wniosku o rozłożenie na raty potrzebna byłaby korekta danych liczbowych – organ może wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku na podstawie art. 169 § 1 o.p.
Przy czym również sam wnioskodawca, bez wezwania organu, może dokonać skorygowania czy uzupełnienia wniosku, co nie jest sformalizowane – wystarczy złożyć tylko pismo wyjaśniające („uściślające”) w sprawie.
Ewentualnie tylko może ulec wydłużeniu termin rozpoznania i rozpatrzenia wniosku, gdyż w myśl art. 169 § 4 o.p. do terminów załatwiania spraw, określonych w art. 139 § 1-3 o.p. nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.

Marcin Andrzejowicz, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 18.05.2015 r.