Z wniosku o jej wydanie wynikało, że podatnik (Polak) zawarł pisemną umowę pożyczki z matką, będącą obywatelką Hiszpanii. Umowa pożyczki została zawarta na terenie Hiszpanii. Tam też w dniu podpisania umowy znajdowały się pieniądze. Ich wypłata nastąpiła w formie przelewów z rachunków bankowych matki.
Organ podatkowy wyjaśnił, że umowa pożyczki podlega PCC, jeżeli w chwili jej zawarcia, pieniądze znajdują się w Polsce. Nie ma wtedy znaczenia, gdzie umowa zostanie zawarta i gdzie mieszkają jej strony. Dodał, że pożyczka podlega również PCC, jeśli pieniądze znajdują się za granicą, ale czynność zostanie dokonana na terytorium Polski.
Odnosząc się pytania podatnika, Dyrektor KIS potwierdził, że opisana umowa pożyczki nie podlegała opodatkowaniu PCC, ponieważ środki pieniężne będące przedmiotem umowy pożyczki w chwili jej zawarcia znajdowały się poza terytorium Polski oraz umowa pożyczki została zawarta poza krajem.
Zagraniczna pożyczka bez polskiego PCC
Jeśli umowa pożyczki została podpisana zagranicą, nie będzie ona podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Pożyczane pieniądze w chwili zawierania umowy jednak też muszą znajdować się poza Polską. Potwierdza to interpretacja z 25 maja 2018 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.62.2018.1.BF.