Pytanie

Firma wypłaca wynagrodzenie do dnia 10 następnego miesiąca. Pracownik zmarł w dniu 3 listopada, w dniu 1 listopada miał urlop (w dniach 2 i 3 listopada miał wolne). Wynagrodzenie za październik i jeden dzień urlopowy - 1 listopada oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop traktujemy jako inne świadczenia w PIT-4R, prawa majątkowe do wypłaty dla wdowy, (są one nieoskładkowane ZUS, ale są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych). Zrobiliśmy dwie, osobne listy płac, obie do wypłaty w listopadzie, pierwszą za październik, drugą za jeden dzień urlopowy w listopadzie ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Czy w przypadku każdej z tych dwóch list można naliczyć ryczałtowe koszty uzyskania przychodu, tj. osobno dla listy za wynagrodzenie październikowe do wypłaty w listopadzie oraz osobne koszty za 1 dzień urlopu w listopadzie do wypłaty także w listopadzie, tj. w dniu ustania stosunku pracy?
Kwotę ulgi podatkowej 46,33 zł należy uwzględnić tylko przy jednej z list?

Odpowiedź

Świadczenia dla wdowy nie stanowią przychodów ze stosunku pracy, tylko z praw majątkowych. Tym samym dokonanych wypłat nie pomniejsza się o koszty uzyskania przychodów. Nie uwzględnia się także kwoty zmniejszającej podatek.

Uzasadnienie

Prawa majątkowe to nie stosunek pracy. Tym samym – na podstawie art. 18 i 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek oblicza się przy zastosowaniu najniższej stawki ze skali podatkowej, bez potrącania kosztów uzyskania i bez rozliczania kwoty wolnej (niezależnie od ilości wypłat). Zarówno koszty w kwocie 111,25 zł, jak i 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (46,33 zł) dotyczą stosunku pracy i nie mają zastosowania w przedmiotowej sytuacji.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego