Odpowiedź:
Umowa leasingu, o której mowa, jest na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych traktowana jak najem i dzierżawa. W praktyce sposób rozliczania faktur dokumentujących raty leasingowe nie różni się w przedstawionym stanie faktycznym od rozliczania faktur dokumentujących raty leasingowe dotyczące umów podatkowego leasingu operacyjnego, gdyż wynikające z nich opłaty spółka może zaliczać do podatkowych kosztów uzyskania przychodów w całości.
Uzasadnienie:
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., zawiera szczególne regulacje dotyczące umów leasingu. Regulacje te określają przepisy art. 17a-17l u.p.d.o.p. W świetle tych przepisów wyróżnić można trzy rodzaje umów leasingu:
- umowy podatkowego leasingu operacyjnego, tj. umowy leasingu, o których mowa w art. 17b u.p.d.o.p.,
- umowy podatkowego leasingu finansowego, tj. umowy leasingu, o których mowa w art. 17f u.p.d.o.p.,
- pozostałe umowy leasingu, tj. umowy, które na gruncie u.p.d.o.p. traktowane są jak najem i dzierżawa (zob. art. 17l u.p.d.o.p.).
Warunkiem uznania umowy leasingu za jedną z umów, o których mowa w art. 17b lub 17f u.p.d.o.p., jest przy tym, aby suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiadała co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (zob. art. 17b ust. 1 pkt 3 oraz art. 17f ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p.). Warunek ten w przedstawionym stanie faktycznym nie jest spełniony, a więc umowa leasingu, o której mowa, jest na gruncie u.p.d.o.p. traktowana jak najem i dzierżawa.
W praktyce sposób rozliczania faktur dokumentujących raty leasingowe nie różni się w przedstawionym stanie faktycznym od rozliczania faktur dokumentujących raty leasingowe dotyczące umów podatkowego leasingu operacyjnego, gdyż wynikające z nich opłaty spółka może zaliczać do podatkowych kosztów uzyskania przychodów w całości. Różnica polega na tym, że w omawianym przypadku po upływie podstawowego okresu umowy leasingu nie znajdą zastosowania przepisy art. 17c-17e u.p.d.o.p. (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 25 listopada 2010 r. - ILPB4/423-161/10-2/MC).
Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 8.11.2016 r.
Czy stanowi umowę leasingu umowa, w której suma opłat jest mniejsza niż wartość początkowa pojazdu?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoSpółka zawarła umowę leasingu na samochód osobowy. Czas trwania umowy 48 miesięcy, suma rat miesięcznych razem z opłatą wstępną stanowią ok. 65% wartości ceny przedmiotu leasingu określonej w umowie leasingu.Jak należy rozliczać podatkowo faktury z tytułu tej umowy?