Pytanie

Czy jeżeli samochód osobowy zostanie zgłoszony na druku VAT-26 i zostanie zaprowadzona ewidencja przebiegu to czy początkowy stan licznika, który należy podać w ewidencji przebiegu powinien być potwierdzony na stacji diagnostycznej?

Odpowiedź

Przepisy nie nakładają obowiązku potwierdzenia stanu licznika przez stację diagnostyczną.

Uzasadnienie

Ewidencja prowadzona jest od dnia rozpoczęcia wykorzystywania samochodu w działalności gospodarczej podatnika do dnia zakończenia wykorzystywania pojazdu wyłącznie do tej działalności.

Pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Zobacz: Chcesz odliczyć pełny VAT od samochodu musisz prowadzić ewidencję >>

Ponadto należy dokonać zgłoszenia używania samochodu w działalności. Złożenie w urzędzie skarbowym informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej (informacja VAT-26) należy dokonać w terminie 7 dni od dnia, w którym zostanie poniesiony pierwszy wydatek związany z pojazdami podlegającymi zgłoszeniu.

Zobacz: Co grozi przedsiębiorcy za niezłożenie informacji VAT-26 >>

Zgodnie z art. 86a ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać:
1) numer rejestracyjny pojazdu samochodowego;
2) dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji;
3) stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji;
4) wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu, obejmujący:
a) kolejny numer wpisu,
b) datę i cel wyjazdu,
c) opis trasy (skąd – dokąd),
d) liczbę przejechanych kilometrów,
e) imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem
– potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem;
5) liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

Żaden przepis nie nakłada na podatników obowiązku potwierdzenia stanu licznika przez stację diagnostyczną.
Uzupełniając, przepisy nie określają w sposób szczegółowy na ile dokładnie ewidencja ma być prowadzona. W mojej opinii powinna zawierać ona jak najbardziej szczegółowe dane, przykładowo:
- Siedziba firmy, ul. Xxxx
- bank, ul. Yyy
- ZUS ul. Zzzz
- Siedziba firmy ul. Gggg
Pozwoli to na wyeliminowanie możliwości zakwestionowania ewidencji przez organ podatkowy.

Zobacz także: VAT: jak potwierdzić wykorzystywanie auta wyłącznie w działalności gospodarczej >>

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego