Odpowiedź:
Sprzedaż używanego pojazdu może odbyć się w procedurze VAT-marża.
Uzasadnienie:
Zakładam dalej, że przedmiotowy samochód nie był wykorzystywany wyłącznie do działalności zwolnionej z opodatkowania. W takim bowiem przypadku mógłby zostać objęty zwolnieniem z podatku – art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.) – dalej u.p.t.u.
Opodatkowaniu VAT podlegają towary, w tym środki trwałe, które są przedmiotem odpłatnej dostawy towarów (art. 5 ust. 1 u.p.t.u.). Sprzedaż środka trwałego stanowi niewątpliwie działalność gospodarczą, rozumianą jako działalność producentów, handlowców lub usługodawców(art. 15 ust. 2 u.p.t.u.). Brak zatem podstaw, by sprzedaż samochodu osobowego z prowadzonej działalności gospodarczej wyłączyć z opodatkowania.
Rozumiem jednak, że źródłem przedstawionego problemu jest konieczność opodatkowania sprzedaży przy braku możliwości odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu samochodu do majątku prywatnego. Należy zatem zauważyć, że jeśli przy nabyciu założono, że pojazd końcowo zostanie przeznaczony do odsprzedaży, to przy jego zbyciu można zastosować procedurę VAT-marża, a więc opodatkować tylko zysk ze sprzedaży, który w większości sytuacji nie powstanie (art. 120 i nast. u.p.t.u.). Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć odprowadzenia podatku od uzyskanej ze spredaży ceny.
Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Ministra Finansów z dnia 8 marca 2016 r., IPTPP3/4512-540/15-3/MJ.
Krzysztof Klimek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 21.10.2016 r.
Czy sprzedaż samochodu osobowego podlega opodatkowaniu VAT?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoPodatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (PKPiR na zasadach ogólnych). Jest czynnym podatnikiem VAT. Podatnik wprowadził prywatny samochód osobowy do działalności. Samochód wprowadzono w styczniu 2015 r. i amortyzowano stawką 20%. Czy sprzedaż takiego samochodu podlega opodatkowaniu VAT?