Osoba fizyczna nabyła działkę budowlaną ponad 5 lat temu. W okresach od 1 kwietnia 2004 r. do 31 grudnia 2004 r., 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2005 r. oraz od 4 maja 2008 r. do 31 grudnia 2008 r. dzierżawiła tę działkę osobie prawnej, która to zgodnie z umową rozpoczęła planowane działania inwestycyjne na obcym gruncie (dotąd niezakończone). Osoba prawna przerwała dzierżawę z powodu zmian w planie zagospodarowania miasta i postępowania administracyjnego w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę. Osoba fizyczna zamierza sprzedać tę działkę a ww. osoba prawna ją nabyć i kontynuować działania inwestycyjne.
Czy i jak w obecnym stanie prawnym wystąpi podatek VAT?
Podatek od towarów i usług w tej sytuacji nie wystąpi.
Podatnikami podatku od towarów i usług są osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne prowadzące działalność gospodarczą, tj. działalność producentów, handlowców i usługodawców, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy (art. 15 ust. 1 i ust. 2 u.p.t.u.)
Z treści przedstawionego pytania wynika, iż osoba fizyczna zamierza dokonać w przedmiotowym przypadku dostawy działki budowlanej. Nie wynika z niej jednak, aby dostawa ta miała być dokonana w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 u.p.t.u. (tj. z zamiarem wykonywania takich czynności w sposób częstotliwy jako producent, handlowiec, czy usługodawca). Podatek zatem od towarów i usług w tej sytuacji nie wystąpi (zob. orzeczenie 7 sędziów NSA z dnia 29 października 2007 r., I FPS 3/07)

Uwagi
Bardzo istotna jest w analizowanym przypadku formuła zawarta w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., z której wynika, iż za podatnika uważa się osobę, która dokonała czynności w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy. Formuła ta rodzi dość poważne problemy interpretacyjne. W oparciu o nią, w przypadku gdyby okazało się, iż podejmowane przez podatnika działania związane z nieruchomością nadają transakcji jej zbycia charakter handlowy, należałoby stwierdzić, iż sprzedawca dokonuje dostawy nieruchomości jako podatnik VAT, a co za tym idzie, że czynność ta podlega opodatkowaniu tym podatkiem (zob. postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 15 lipca 2009 r., ITPP1/443-356/08/BJ). W ocenie jednak autora niniejszego opracowania, w oparciu o dane zawarte w treści pytania stwierdzić należy, iż w analizowanym przypadku okoliczności, które mogłyby przesądzać o handlowym charakterze podejmowanych czynności nie wystąpiły. Tym niemniej kwestię tę podatnik powinien pod tym kątem przeanalizować, z uwzględnieniem danych, które być może nie zostały w pytaniu wskazane. Dla celów niniejszej analizy zakłada się, iż podatnik nabył wskazaną nieruchomość na cele prywatne, a jej sprzedaż nie była podyktowana pobudkami handlowymi - w przypadku ewentualnego sporu z organami podatkowymi, takich właśnie okoliczności należy tu dowodzić.