Odpowiedź:
Sprzedaż lokalu mieszkalnego przez spółkę będzie zwolniona od VAT pod warunkiem, że:
– w stosunku do tego lokalu nie przysługiwało spółce prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego,
– spółka nie poniosła wydatków na ulepszenie lokalu, w stosunku do których miałaby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli poniosła takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej lokalu.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.) – dalej u.p.t.u. – zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 u.p.t.u., pod warunkiem że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
W pytaniu mowa jest o przejęciu w ramach przewłaszczenia na zabezpieczenie lokalu mieszkalnego od osoby fizycznej. Można więc zakładać, że osoba ta nie spłaciła zabezpieczonej wierzytelności, w związku z czym doszło do wydania lokalu mieszkalnego spółce. Zakładam też, że czynność wydania lokalu mieszkalnego spółce albo nie podlegała opodatkowaniu VAT, albo była od tego podatku zwolniona.
Zakładam także, że skoro lokal czekał na decyzje zarządu spółki, spółka nie poniosła wydatków na ulepszenie tego lokalu, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeśli je poniosła, to były one niższe niż 30% wartości początkowej lokalu.
W takim przypadku sprzedaż lokalu mieszalnego przez spółkę będzie zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a u.p.t.u.
Karol Różycki, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 4.04.2017 r.
Czy sprzedaż lokalu przejętego w ramach przewłaszczenia na zabezpieczenie podlega opodatkowaniu VAT?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoSpółka w ramach przewłaszczenia na zabezpieczenie przejęła od osoby fizycznej 2 lata temu lokal mieszkalny. Lokal od tego czasu czekał na dalsze decyzje zarządu. Obecnie spółka planuje go sprzedać innej osobie fizycznej.Czy transakcja ta będzie objęta zwolnieniem z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a u.p.t.u.?