Odpowiedź:

Podatnik nie ma obowiązku uwidaczniania tego samochodu w remanencie sporządzonym na zakończenie działalności gospodarczej. Przekazanie tego samochodu na cele prywatne przed zakończeniem działalności gospodarczej nie wpłynie na wysokość obciążeń podatkowych w VAT.

Uzasadnienie:

Jak wynika z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., w przypadku zaprzestania przez podatnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzenia takiej działalności, opodatkowaniu VAT podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy.
Należy jednak zauważyć, że zgodnie z art. 14 ust. 4 u.p.t.u., powyższa regulacja znajduje zastosowanie do towarów, w stosunku do których przy nabyciu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W analizowanym przypadku podatnik zakupił samochód do majątku prywatnego, a następnie wprowadził ten samochód do środków trwałych prowadzonego przedsiębiorstwa oświadczeniem. W takiej sytuacji nie przysługiwało mu prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty VAT naliczonego. W związku z tym faktem podatnik nie ma obowiązku uwidaczniania tego samochodu w remanencie sporządzonym na zakończenie działalności gospodarczej.
Podatnik może wyprowadzić ten samochód przed likwidacją działalności do majątku prywatnego. Wywoła to identyczne skutki w podatku VAT jak jego pozostawienie na stanie majątku przedsiębiorstwa na dzień zakończenia działalności. 

Krzysztof Kamiński

Odpowiedzi udzielono 20.05.2016 r.