Odpowiedź:
W takim przypadku spółka polska może, a nawet powinna zapłacić VAT od importu towarów. Może ona także ten VAT odliczyć od podatku należnego.
Uzasadnienie:
W przypadku importu towarów podatnikami podatku od towarów i usług są podmioty, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła (art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 10541 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u.), czyli de facto importerzy. W opisanym w pytaniu przypadku importerem towarów zobowiązanym do uiszczenia cła, a zatem także do opodatkowania tego importu VAT, jest polska spółka, na którą został wystawiony dokument celny – zapłata tego podatku jest podstawowym obowiązkiem polskiej spółki z punktu widzenia opodatkowania VAT. Spółka ta zatem nie tylko może, ale wręcz zobowiązana jest zapłacić VAT od tego importu. Zakładać należy, że opisany w pytaniu import związany jest z czynnościami opodatkowanymi VAT (na przykład ze świadczonymi na rzecz firmy niemieckiej usługami). W takiej więc sytuacji, stosownie do art. 86 ust. 1 u.p.t.u. polska spółka ma prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty VAT naliczonego od przedmiotowego importu. Fakt, że należność główna za towar została uregulowana przez firmę niemiecką nie ma w tym przypadku znaczenia.
Krzysztof Kamiński, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 22.04.2016 r.
Czy spółka polska może zapłacić i odliczyć VAT, jeśli należność główna za towar została opłacona przez spółkę niemiecką?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoTowar z kraju poza unijnego (Chiny) został zakupiony przez spółkę niemiecką, ale został przesłany do spółki polskiej na teren Polski, która świadczy usługi dla spółki niemieckiej. Dokument celny został wystawiony na spółkę polską.Czy w takim wypadku spółka polska może zapłacić i odliczyć VAT, jeśli należność główna za towar została opłacona przez spółkę niemiecką? Jakie obowiązki podatkowe są związane z tego rodzaju transakcją?