Pytanie

Spółka wykupiła z leasingu operacyjnego samochody osobowe (masa całkowita do 3,5 t) i przeznacza je od razu do odsprzedaży. Samochody te nie będą używane przez spółkę w innych celach. Spółka planuje odliczać 100 proc. podatku VAT od wydatków związanych z tymi samochodami (wykup z leasingu, koszty związane ze sprzedażą - mycie, wycena rzeczoznawcy).
Czy spółka może nie prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu?
Art. 86a ust. 5 u.p.t.u. stanowi, że warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do odprzedaży, jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika. Spółka w KRS nie ma wpisanego przedmiotu działalności związanego ze sprzedażą samochodów.

Odpowiedź

Organy podatkowego raczej bez wyjątków uważały dotychczas (na tle podobnych przepisów obowiązujących wcześniej), że pełnym odliczeniem są objęte samochody przeznaczone do odsprzedaży, o ile podatnik zadeklarował prowadzenie tego rodzaju działalności we wpisie do ewidencji działalności (bądź wpisie do KRS). Nie zgadzam się z takim podejściem. Niemniej jednak należy mieć świadomość tego, że brak wpisu w zakresie prowadzenia działalności polegającej na odsprzedaży pojazdów może spowodować zakwestionowanie pełnego odliczenia VAT od samochodów, o których mowa.

Uzasadnienie

W myśl art. 86a ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Zgodnie natomiast z przepisem art. 86a ust. 5 pkt 1 u.p.t.u. warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do:
a) odprzedaży,
b) sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,
c) oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze
- jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Zobacz: Chcesz odliczyć pełny VAT od samochodu musisz prowadzić ewidencję >>

Faktycznie zatem – samochody przeznaczone wyłącznie do odsprzedaży, o ile stanowi to przedmiot działalności podatnika, kwalifikują się do pełnego odliczenia podatku bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Podobne (w tym zakresie) przepisy obowiązywały już w latach poprzednich. W odniesieniu do nich organy podatkowego raczej bez wyjątków uważały, że pełnym odliczeniem są objęte samochody przeznaczone do odsprzedaży, o ile podatnik zadeklarował prowadzenie tego rodzaju działalności we wpisie do ewidencji działalności (bądź wpisie do KRS).

Nie zgadzam się z takim podejściem (w mojej ocenie, to – czy coś jest przedmiotem działalności, czy też nie – jest wypadkową oceny okoliczności faktycznych, a nie okoliczności deklarowanych). Niemniej jednak należy mieć świadomość tego, że brak wpisu w zakresie prowadzenia działalności polegającej na odsprzedaży pojazdów może spowodować zakwestionowanie pełnego odliczenia VAT od samochodów.

  Zobacz książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>

O ile jeszcze nie jest to "bolesne" w przypadku podatku naliczonego od nabycia samochodów (w razie sprzedaży samochodu będzie on podlegał korekcie na plus w ramach art. 90b u.p.t.u., o ile podatnik wcześniej odliczył tylko 50 proc. podatku), o tyle – podatek od pozostałych wydatków dotyczących tych samochodów może być odliczany tylko w 50 proc. (zaś od palia do tego samochodu – w ogóle bez odliczenia) bez możliwości późniejszego skorygowania tego podatku.

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego