Czy spółka może przekazać do użytkowania samochód przedstawicielowi handlowemu, który świadczy spółce usługi pośrednictwa na podstawie umowy i prowadzi samodzielną działalność gospodarczą?
Przedstawiciel nie podlega kontroli ze strony spółki, ale w umowie jest zapis, że samochód może być wykorzystywany tylko do pośrednictwa na rzecz spółki. Czy koszty paliwa, napraw, ubezpieczenia stanowią koszty spółki?

Nie ma przeszkód, aby w przedstawionej sytuacji spółka udostępniła przedstawicielowi handlowemu samochód do używania. Spółka może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów koszty paliwa, napraw czy ubezpieczenia tego samochodu.
Przepisy prawa, w szczególności przepisy prawa podatkowego, nie zabraniają udostępniania przez spółki stanowiących ich własność samochodów osobom trzecim, w tym współpracującym ze spółkami przedstawicielom handlowym prowadzącym samodzielną działalność gospodarczą. A zatem nie ma przeszkód, aby w przedstawionej sytuacji spółka udostępniła przedstawicielowi handlowemu samochód do używania.
Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (zob. art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. - dalej u.p.d.o.f.). Kosztami ponoszonymi w celu osiągnięcia przychodów są wszelkie koszty ponoszone przez podatnika, które mogą się przyczynić do powstania takich przychodów lub ich zwiększenia. Powoduje to, że - zważywszy, że żaden z przepisów art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f. nie wyłącza możliwości zaliczania tego typu kosztów do kosztów uzyskania przychodów - jeśli zwiększenie kosztów może zostać uzyskane przez udostępnienie kontrahentom (np. przedstawicielom handlowym współpracujących z podatnikiem) samochodów do użytkowania, wydatki związane z tymi samochodami stanowią koszty uzyskania przychodów (zwłaszcza jeśli obowiązek udostępniania samochodów do używania wynika z umów zawartych między podatnikami a przedstawicielami handlowymi). Dotyczy to, m.in., kosztów paliwa, napraw czy ubezpieczenia samochodu. A zatem spółka w przedstawionej sytuacji może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów koszty paliwa, napraw czy ubezpieczenia samochodu, który został oddany do używania przedstawicielowi handlowemu.