Odpowiedź:
W mojej opinii nie ma przeszkód, aby zastosować stawkę zwolnioną.
Uzasadnienie:
Regulacje dotyczące refakturowania znajdują także wyraz w art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Oznacza to, że podmiot refakturujący daną usługę nabytą we własnym imieniu, lecz na rzecz osoby trzeciej, traktowany jest najpierw jako usługobiorca, a następnie jako usługodawca tej samej usługi. Zatem podatnik biorący udział w odsprzedaży usługi wystawia za świadczącego faktury dokumentujące wyświadczenie tej usługi bez uwzględnienia jednak marży. W myśl tej zasady przy refakturowaniu stosuje się identyczne ceny za wykonaną usługę (bez marży) oraz identyczną stawkę opodatkowania VAT, jak w fakturze pierwotnej, chyba że transakcja ta spowoduje konieczność ustalenia miejsca świadczenia usługi innego niż przy pierwotnej fakturze.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 18 u.p.t.u. zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.
Z kolei na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19 u.p.t.u., zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:
– lekarza i lekarza dentysty,
– pielęgniarki i położnej,
– medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 217) – dalej u.d.l.,
– psychologa.
Analiza przedmiotowych przepisów wskazuje, iż zwolnienie od podatku VAT usług w zakresie opieki medycznej ma charakter podmiotowo-przedmiotowy. Z tego względu oprócz przedmiotu transakcji istotny jest również status podmiotu świadczącego daną usługę. Ze zwolnienia korzystają usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze bądź przez określonych przedstawicieli zawodów medycznych. Obejmuje zatem tylko świadczenia medyczne wykonywane w określonym celu (przedmiot) przez określone osoby (podmioty).
Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19a u.p.t.u., zwalnia się od podatku świadczenie usług, o których mowa powyżej, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa powyżej.
Tym samym należy stwierdzić, iż o ile zachodzą przesłanki wskazane powyżej, można zastosować zwolnienie przy refakturowaniu wskazanych usług.
Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe, czego przykładem może być pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 6 sierpnia 2013 r., IBPP3/443-594/13/MN
„(…)zwolnieniu od podatku podlegają usługi w zakresie opieki medycznej świadczone przez podmioty lecznicze w ramach działalności leczniczej lub świadczone w ramach wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej i innych zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 u.d.l., a także psychologów - również w sytuacji, gdy pomiędzy świadczeniodawcą usługi w zakresie opieki medycznej, służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, wskazanym w art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 u.p.t.u., a pacjentem istnieje trzeci podmiot (pośrednik), który nabywa usługę medyczną od świadczeniodawcy i zbywa je osobie trzeciej.
(…) stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym dokonując refaktury usług medycznych, które są zwolnione z podatku VAT, korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19a u.p.t.u., należało uznać za prawidłowe (…)”.
Rafał Styczyński, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 7.10.2016 r.
Czy spółka, dokonując refaktury usług medycznych, które są zwolnione z VAT, będzie miała prawo skorzystać ze zwolnienia?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoSpółka X otrzymała z firmy L fakturę za usługi medyczne (PKWiU 86.2), które to są zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 u.p.t.u. Następnie część tych usług spółka X zamierza refakturować na inne spółki. Należy dodać, iż spółka X nie posiada w zakresie działalności usług medycznych, a owe usługi medyczne dotyczą pracowników zatrudnionych w spółce X i pozostałych spółkach oraz członków ich rodzin. Czy spółka X dokonując refaktury usług medycznych, które są zwolnione z podatku VAT, będzie miała prawo skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19a u.p.t.u. i wystawić na inne spółki fakturę ze stawką zwolnioną?