Odpowiedź:

Odpowiedź na pytanie zależy od tego, czy mieszkanie, na którego kredytu spłatę zamierza Pan przeznaczyć środki ze sprzedaży mieszkania, nabywał Pan na własne potrzeby mieszkaniowe, czy w celu wynajmu (względnie innym niż wynajem celu innym niż własne potrzeby mieszkaniowe).

Uzasadnienie:

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., zwolnione są od podatku dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e u.p.d.o.f., jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe.
Warunki korzystania z powyższego zwolnienia określają przepisy art. 21 ust. 25-30 u.p.d.o.f. Z przepisów tych wynika, między innymi, że wydatkami na własne cele mieszkaniowe uprawniającymi do skorzystania ze zwolnienia są, między innymi, wydatki na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia na cele określone w art. 21 ust. 25 pkt 1 u.p.d.o.f. (zob. art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a u.p.d.o.f.), w tym na nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem (zob. art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a u.p.d.o.f.).
Należy jednak zauważyć, że organy podatkowe (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 kwietnia 2015 r., IPPB4/4511-99/15-2/JK, interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 maja 2015 r., IBPBII/2/4511-151/15/MM czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 24 lutego 2016 r., IPTPB2/4511-801/15-2/SŻ) oraz większość sądów administracyjnych (zob. przykładowo wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 września 2012 r., I SA/Łd 874/12 czy wyrok WSA w Białymstoku z dnia 11 maja 2016 r., I SA/Bk 1379/15) przyjmuje, że prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f., nie przysługuje w stosunku do wydatków na nabycie, przykładowo, mieszkań nabywanych w celu ich wynajmowania.
Od sytuacji, w której mieszkania nabywane są w celu wynajmowania odróżnić należy jednak sytuację, w której mieszkania nabywane są w celu realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika (i te potrzeby mieszkaniowe podatnika są w tych mieszkaniach faktycznie realizowane), a następnie ze względu na zmianę potrzeb mieszkaniowych podatnik decyduje się na ich wynajmowanie. W przypadkach takich wydatki na nabywanie mieszkań mogą być uwzględniane przy korzystaniu ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f. Potwierdzają to organy podatkowe wskazując jednocześnie, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 12 marca 2015 r. (ILPB2/415-1242/14-2/JK). W interpretacji tej organ podatkowy wskazał jednocześnie, że „przepisy prawa podatkowego ani orzecznictwo organów podatkowych oraz sądów administracyjnych nie określają – w sytuacji spełnienia warunków do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (co miało miejsce w przedmiotowej sprawie) – minimalnego okresu, po którym nieruchomość może zostać zbyta/wynajęta, tak by podatnikowi nie zostało odebrane prawo do skorzystania z ulgi”.
Przyjęcie powyższego stanowiska oznaczałoby, że odpowiedź na pytanie zależy od tego, czy mieszkanie, na którego kredytu spłatę zamierza Pan przeznaczyć środki ze sprzedaży mieszkania, nabywał Pan na własne potrzeby mieszkaniowe, czy w celu wynajmu (względnie innym niż wynajem celu innym niż własne potrzeby mieszkaniowe). Jeżeli mieszkanie to nabywał Pan na własne potrzeby mieszkaniowe, wydatki na spłatę kredytu zaciągniętego na jego zakup uprawniają do uwzględnienia zakresu stosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f. W przeciwnym razie wydatków tych nie może Pan uwzględniać przy ocenie zakresu stosowania tego zwolnienia.

Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 27.09.2016 r.
 

Vademecum Doradcy Podatkowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Doradcy Podatkowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami