Odpowiedź:

Tak, w przedstawionej sytuacji powstanie u Państwa przychód z nieodpłatnych świadczeń (zakładając, że poręczenie udzielone zostało nieodpłatnie).

Uzasadnienie:

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014, poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., przychodami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych jest wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (z nieistotnym w omawianej sytuacji wyjątkiem świadczeń wskazanych w dalszej części art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p.). W świetle tego przepisu udzielanie podatnikom podatku dochodowego od osób prawnych nieodpłatnego poręczenia skutkuje powstawaniem u tych podatników przychodów z nieodpłatnych świadczeń (zob. przykładowo interpretację ogólną Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2012 r. – DD5/033/2/DZQ/2012/DD-134).

Przychody te – jak się przyjmuje – powstają jednorazowo w dacie udzielenia poręczenia (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 września 2012 r. – IBPBI/2/423-784/12/MS czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 24 marca 2014 r. – ITPB3/423-1/14/AW). Wysokość tego przychodu – jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 24 marca 2014 r. (ITPB3/423-1/14/AW) – „należy rozpoznać na podstawie art. 12 ust. 6 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym powinien on odpowiadać cenom rynkowym. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie reguluje kwestii wpływu wielości i ilości zabezpieczeń oraz ich rodzaju na wartość nieodpłatnego świadczenia otrzymanego przez Spółkę. Co więcej wartość ta nie wynika wprost z kwoty zabezpieczenia określonej w umowie o zabezpieczeniu, czy też z faktycznego stanu zadłużenia kredytowego na dzień zawarcia umowy. Wycena powinna zostać dokonana na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia”.

W praktyce precyzyjne ustalenie wysokości przychodów, o których mowa, jest najczęściej niemożliwe. W przypadkach takich podatnikom pozostaje oszacowanie wysokości przychodu, a w konsekwencji rozpoznanie go w wysokości przybliżonej. Rzetelne oszacowanie wysokości przychodu raczej wyłączy ryzyko sporu z organami podatkowymi, gdyż również dla nich precyzyjne ustalenie wysokości przychodów, o których mowa, nie jest często możliwe.

Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego

Odpowiedzi udzielono 23.05.2016 r.