Odpowiedź:
W przypadku opisanym w treści pytania przychodem podatkowym jest cały VAT, który został przez podatnika rozliczony w wyniku korekty.
Uzasadnienie:
To, w jaki sposób w koszty podatkowe była odnoszona amortyzacja dokonywana od wartości początkowej pojazdu nie ma żadnego znaczenia. Odnosząc się bowiem do istoty regulacji art. 12 ust. 1 pkt 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) należy wskazać, że przychodem jest cała kwota o jaką, w wyniku zastosowania regulacji art. 90b ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), został zwiększony VAT naliczony i do rozliczenia.
Fakt, że amortyzacja nie była w całości uwzględniana w rachunku podatkowym po stronie kosztów nie ma też żadnego wpływu na wysokość przychodu i dochodu uzyskanego ze sprzedaży rzeczonego pojazdu (przychodem jest kwota należna a kosztami wydatki poniesione na nabycie pomniejszone o dokonane odpisy amortyzacyjne, również będące nKUP).
Radosław Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 11.03.2016 r.