Odpowiedź:
Jeżeli podatnik świadczy usługi elektroniczne na rzecz podmiotów niebędących podatnikami mających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu w innym niż Polska państwie członkowskim konsumpcji, może albo zarejestrować się dla celów VAT w tym innym państwie członkowskim, albo skorzystać z procedury szczególnej rozliczania VAT w Polsce (MOSS). W tym drugim przypadku będzie obowiązany prowadzić w postaci elektronicznej ewidencję transakcji objętych procedurą szczególną rozliczania VAT. W tym celu winien zgłosić się do systemu MOSS.
Przepisy procedury szczególnej MOSS nie przewidują zwolnienia ze względu na wysokość obrotu.
Uzasadnienie:
Zasadą wynikającą z art. 28b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. – jest, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.
Wyjątek przewiduje m.in. art. 28k u.p.t.u. stanowiący, że miejscem świadczenia m.in. usług elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.
Według definicji art. 2 pkt 26 u.p.t.u. przez usługi elektroniczne rozumie usługi świadczone za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w art. 7 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 77, s. 1) - dalej rozporządzenie 282/2011.
Na podstawie art. 130b ust. 1 pkt 1 u.p.t.u. podatnik świadczący usługi elektroniczne, dla których miejscem świadczenia jest miejsce określone zgodnie z art. 28k u.p.t.u., na rzecz osób niebędących podatnikami, o których mowa w art. 28a u.p.t.u., mających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu w państwie członkowskim konsumpcji, może złożyć zgłoszenie informujące o zamiarze skorzystania z procedury szczególnej rozliczania VAT w państwie członkowskim, w którym posiada siedzibę działalności gospodarczej.
Z kolei art. 130d ust. 1 u.p.t.u. stanowi, że podatnicy zidentyfikowani na potrzeby procedury szczególnej rozliczania VAT są obowiązani prowadzić w postaci elektronicznej ewidencję transakcji objętych procedurą szczególną rozliczania VAT, zgodnie z wymogami, o których mowa w art. 63c rozporządzenia 282/2011.
W interpretacji indywidualnej z dnia 25 sierpnia 2015 r., ILPP4/4512-1-179/15-4/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wyjaśnił, że VAT m.in. od usług elektronicznych stanowi dochód państwa członkowskiego, w którym odbiorca takich usług jest zlokalizowany, co pełniej oddaje konsumpcyjny charakter VAT. Oznacza to, co do zasady, że podatek od tych usług musi zostać uregulowany w państwie członkowskim konsumenta.
Aby jednak usługodawca nie był zmuszony rejestrować się w każdym państwie członkowskim, w którym świadczy usługi elektroniczne, wprowadzone zostało fakultatywne rozwiązanie upraszczające, tzw. mały punkt kompleksowej obsługi (ang. Mini One Stop Shop – MOSS), w którym możliwe jest elektroniczne złożenie kwartalnej deklaracji VAT, jak również wpłacenie należnego właściwym państwom członkowskim UE podatku VAT z tytułu świadczenia tych usług. Organ podatkowy wskazał, że wpłacony podatek zostaje przekazany przez krajową administrację do państw członkowskich konsumpcji, tj. tam gdzie zlokalizowani są odbiorcy tych usług.
Zatem, jeśli podatnik posiadający siedzibę w Polsce świadczy usługi elektroniczne w rozumieniu art. 2 pkt 26 u.p.t.u. może złożyć zgłoszenie informujące o zamiarze skorzystania z procedury szczególnej (MOSS) rozliczania VAT w Polsce.
Karol Różycki, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 15.11.2016 r.
Czy podatnika, który rozpoczął wykonywanie usług elektronicznych za granicą, obejmuje procedura MOSS?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoPodatnik we wrześniu 2016 r. rozpoczął wykonywanie usług elektronicznych (gra internetowa). Usługi świadczone są na razie za granicą, na terenie Unii oraz poza nią. We wrześniu osiągnął przychody ok. 2000 zł.Czy powinien zarejestrować się do VAT?Czy obejmuje go procedura MOSS?Czy jest jakieś zwolnienie z procedury MOSS ze względu na obrót?