Teatr organizuje premiery spektakli, podczas których zaproszeni goście po obejrzeniu przedstawienia udają się na poczęstunek. Teatr zamawia na tę okazję catering, napoje, wina oraz kwiaty wręczane realizatorom spektakli.
Czy można odliczyć VAT od tych wydatków?
Czy od wydatku związanego z obiadem w restauracji dla realizatora spektaklu, który nie jest pracownikiem teatru (np. reżysera, scenografa), można odliczyć VAT?

Od wydatków poniesionych na catering można odliczyć podatek VAT, natomiast od wydatków na usługę gastronomiczne prawo takie nie przysługuje.
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się m.in. do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.
Mając na uwadze powyżej wskazany przepis stwierdzić należy, iż opisanym przypadku nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku VAT od nabytych usług gastronomicznych. Takie stanowisko potwierdził Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach w piśmie z dnia 27 lipca 2006 r., USIIIVAT/443/I/65/2006/RR, gdzie możemy przeczytać:
"(...) Zdaniem spółki podatek naliczony na fakturach dokumentujących powyższe zakupy podlega odliczeniu, gdyż wiąże się z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zaproszenie kontrahenta na poczęstunek w restauracji powiązane jest z prowadzeniem rozmów biznesowych, ma ugruntować opinię o solidności firmy oraz kreować jej pozytywny wizerunek. Kontakty poza siedzibą firmy są w obecnej rzeczywistości gospodarczej normą i mają duży wpływ na postrzeganie firmy przez ewentualnych i obecnych partnerów handlowych. (...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i obsługi urządzeń komputerowych, w związku z tym nie przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego w przypadku nabycia usług gastronomicznych oraz noclegowych (...)".
Natomiast prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje w przypadku nabycia usług cateringowych. Usługi gastronomiczne są niezwykle podobne do usług gastronomicznych, ale skutki podatkowe ich nabycia są zdecydowanie różne.
Organy skarbowe wnioskują, że usługa cateringu jest sklasyfikowana w PKWiU nie jako usługa gastronomiczna, lecz jako usługa przygotowania i dostarczania posiłków. Dlatego też z uwagi na odmienny charakter usług gastronomicznych i cateringowych, nie można uznać, iż do usług cateringowych znajdzie zastosowanie ograniczenie odliczania podatku naliczonego.
Takie stanowisko wielokrotnie potwierdzały organy podatkowe, tytułem przykładu można przytoczyć pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 28 kwietnia 2008 r., ITPP2/443-118/08/AP, w której czytamy, że:
"(...) Usługa cateringowa stanowi usługę odrębną od gastronomicznej. W powołanym przepisie art. 88 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u. wyłączającym prawo do odliczenia podatku naliczonego ustawodawca wymienił jedynie usługi gastronomiczne, tym samym nie zostało wykluczone prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu usług cateringowych (...)".
Podobne stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w piśmie z dnia 13 czerwca 2008 r., ILPP1/443-335/08-2/AI, gdzie możemy przeczytać:
"(...) jeżeli nabywane przez podatnika usługi cateringowe nie są usługami gastronomicznymi, natomiast mieszczą się w grupowaniu usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków do odbiorców zewnętrznych (usługi cateringowe) i są sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 55.5, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup przedmiotowych usług (...)".