Kontrahent krajowy wystawił nam fakturę w walucie EUR z kwotą VAT 22% (określoną w zł). Zapłaciliśmy za fakturę w EUR.
Czy podatkowymi różnicami kursowymi jest cała faktura brutto, czy tylko kwota netto bez VAT?
W jaki sposób powinnam zrobić korektę CIT od stycznia do września?
Czy mogę ewentualną różnicę niedopłaty ująć na bieżąco, a jeżeli nie to, czy muszę robić za każdy miesiąc osobne przelewy?


Dla podatnika - spółki rozliczającej różnice kursowe w oparciu o art. 15a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., na kwocie VAT nie powstają podatkowe różnice kursowe, zarówno dodatnie jak i ujemne. Tym samym, nie są one uwzględniane w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Niestety druga część pytania jest nie do końca jasna. Jeśli podatnik w trakcie roku podatkowego uiszczał zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w zaniżonej wysokości to ewentualną niedopłatę może wpłacić razem z bieżącą zaliczką i nie musi tych wpłat (przelewów) dokonywać za każdy miesiąc oddzielnie.
Zgodnie z art. 9b ust. 1 u.p.d.o.p., podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie art. 15a, albo przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.
Jak wynika z powyższego, ustalanie różnic kursowych na podstawie przepisów podatkowych‚ należy uznać za podstawowy sposób wykazywania przychodów i kosztów podatkowych z tytułu różnic kursowych. Zatem, zgodnie z art. 15a ust. 1 u.p.d.o.p., różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.
Powołane powyżej przepisy art. 15a ust. 2 i ust. 3 u.p.d.o.p. wyraźnie określają sytuacje, kiedy powstają różnice kursowe mające wpływ na wysokość podstawy opodatkowania, a mianowicie:
- gdy wartość przychodu należnego w walucie obcej w dniu jego powstania dla celów podatkowych jest inna niż jego wartość w dniu faktycznego otrzymania;
- gdy wartość kosztu podatkowego w walucie obcej w dniu jego zarachowania jest inna niż jego wartość w dniu zapłaty;
- wartość środków (wartości pieniężnych) w walucie obcej w dniu ich nabycia (wpływu na rachunek bankowy) jest inna niż ich wartość w dniu ich wypływu z tego rachunku;
- wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego (jej) udzielenia jest inna niż jego (jej) wartość w dniu zwrotu;
- wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego (jej) otrzymania jest inna niż jego (jej) wartość w dniu spłaty.
Odnosząc powyższe do możliwości ustalania różnic kursowych od kwoty VAT, należy stwierdzić, iż z zasady podatek ten nie wywołuje żadnych skutków na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 4 pkt 9 u.p.d.o.p., za przychody nie uważa się należnego podatku od towarów i usług. Stosownie natomiast do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 46 u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów - oprócz enumeratywnie wyliczonych wyjątków - podatku od towarów i usług. Podatek VAT jest zatem neutralny na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych - nie stanowi przychodu ani kosztu jego uzyskania, a zatem różnice kursowe powstałe na kwocie VAT nie stanowią odpowiednio przychodu/kosztu podatkowego.
Reasumując, dla podatnika - spółki rozliczającej różnice kursowe w oparciu o art. 15a u.p.d.o.p., na kwocie VAT nie powstają podatkowe różnice kursowe, zarówno dodatnie jak i ujemne. Tym samym, nie są one uwzględniane w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Niestety druga część pytania jest nie do końca jasna. Jeśli podatnik w trakcie roku podatkowego uiszczał zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w zaniżonej wysokości to ewentualną niedopłatę może wpłacić razem z bieżącą zaliczką i nie musi tych wpłat (przelewów) dokonywać za każdy miesiąc oddzielnie.

Przykład
Powyższe stanowisko, iż dla podatnika - spółki rozliczającej różnice kursowe w oparciu o art. 15a u.p.d.o.p., na kwocie VAT nie powstają podatkowe różnice kursowe, zarówno dodatnie jak i ujemne, znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 1 września 2010 r., ILPB4/423-52/10-2/DS).