Odpowiedź:
W przypadku gdy zakup towarów handlowych został sfinansowany kredytem, który w ramach umowy cesji będzie spłacał współmałżonek kontynuujący działalność, wówczas niewątpliwie dojdzie po jego stronie do poniesienia wydatku na zakup niesprzedanych przez męża towarów. W konsekwencji w takim przypadku otrzymane w spadku towary handlowe mogą być zaliczone do kosztów.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.) – dalej u.p.d.o.f., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Jak wynika z treści ww. przepisów, elementem istotnym dla zakwalifikowania danego wydatku jako kosztu uzyskania przychodów jest jego poniesienie przez podatnika.
W przypadku, gdy składniki majątku (np. towar handlowy) zostały nabyte nieodpłatnie (np. w drodze spadku), nie zostanie spełniona jedna z przesłanek wynikających z art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f., a mianowicie brak jest warunku poniesienia przez podatnika (spadkobiorcę) wydatku (kosztu).
W tych sytuacjach to nie podatnik poniósł koszt zakupu towarów handlowych. W przypadku gdy zakup towarów handlowych został sfinansowany kredytem, który w ramach umowy cesji będzie spłacał współmałżonek kontynuujący działalność, wówczas niewątpliwie dojdzie po jego stronie do poniesienia wydatku na zakup niesprzedanych przez męża towarów. W konsekwencji w takim przypadku otrzymane w spadku towary handlowe mogą być zaliczone do kosztów. Należy jednocześnie uwzględnić, że kosztem podatkowym nie będzie całość ww. wydatków, ale ta ich część która odpowiada kwocie kredytu niespłacanego przez męża. W celu wyliczenia tej kwoty można w mojej ocenie posłużyć się proporcją ustaloną jako iloraz kwoty kredytu niespłaconego do kwoty całego zaciągniętego kredytu. Tak ustalony współczynnik należy odnieść do ceny towarów handlowych przejętych w spadku. Jeżeli natomiast mąż nie rozpoczął spłaty ww. kredytu, wówczas wydatki na zakup niesprzedażnych przez męża towarów handlowych będą dla współmałżonki kosztem uzyskania przychodu w całości.
Jeżeli zaś chodzi o możliwość prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów może zastosować dla rozliczeń przychodów i kosztów zastosować zasadę memoriałową należy odpowiedzieć twierdząco.
Wybór formy opodatkowania uzyskanego dochodu dotyczy konkretnego podatnika. Zatem forma opodatkowania wybrana przez spadkodawcę jest bez znaczenia dla spadkobiercy. Oznacza to, że prawo do korzystania z określonej formy opodatkowania nie jest prawem, które może „przejść” na spadkobierców. Oznacza to, że spadkobiorca może rozliczać się na innych zasadach aniżeli spadkodawca.
Podatnicy prowadzący ewidencję w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów mogą wybrać jedną z dwóch metod księgowania kosztów w czasie, tj. metodę kasową lub memoriałową.
Metoda memoriałowa polega na ujmowaniu kosztów w tym roku podatkowym, w którym powstały przychody związane z tymi kosztami (art. 22 ust. 6 w zw. z ust. 5–5c u.p.d.o.f.).
Należy pamiętać, że wybraną metodę należy stosować konsekwentnie przez cały rok podatkowy.
Marek Jurek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 24.04.2017 r.
Czy otrzymane w spadku towary handlowe mogą być zaliczone do kosztów?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoPo śmierci męża, jedyna spadkobierczyni podejmuje decyzję o kontynuacji działalności gospodarczej prowadzonej przez męża. W ramach działalności sprzedaje towar handlowy, który zakupił mąż, płacą za niego środkami finansowymi z kredytu. Mąż prowadził księgi rachunkowe. Towar, który sprzedaje obecnie małżonka, nie był jego kosztem uzyskania przychodu. Czy sprzedawany towar w obecnej sytuacji może stanowić koszty uzyskania przychodu małżonki, biorąc pod uwagę fakt, że małżonka będzie obowiązana do spłaty zaciągniętego przez męża kredytu na zakup tego towaru? Czy małżonka prowadząca PKPiR może zastosować dla rozliczeń przychodów i kosztów metodę memoriałową?