Odpowiedź:
Nie, osoba fizyczna, o której mowa, podlega pod „zwykły” urząd skarbowy.
Uzasadnienie:
Jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika – zob. art. 17 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.). A zatem właściwymi dla spółek naczelnikami urzędów skarbowych są – jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej – naczelnicy urzędów skarbowych właściwi ze względu na adres ich siedziby.
Wskazać jednocześnie należy, że oprócz "zwykłych" urzędów skarbowych istnieją również tzw. "duże" urzędy skarbowe. Osoby fizyczne w żadnych okolicznościach nie podlegają jednak takim urzędom. W szczególności "dużym" urzędom skarbowym nie podlegają osoby fizyczne, które w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5.000.000 euro według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego. "Dużym" urzędom skarbowym podlegają jedynie osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, które osiągnęły taki przychód (zob. art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 578 z późn. zm.)).
A zatem naczelnikiem urzędu skarbowego właściwym dla osoby fizycznej, o której mowa, nie jest jeden z naczelników "dużych" urzędów skarbowych (naczelników tych określa załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 listopada 2003 r. w sprawie terytorialnego zasięgu działania oraz siedzib naczelników urzędów skarbowych i dyrektorów izb skarbowych – tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1441). Jest nim naczelnik "zwykłego" urzędu skarbowego.
Sytuacja może się zmienić z dniem 1 stycznia 2017 r., kiedy to wejść ma w życie ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o administracji podatkowej (Dz. U. poz. 1269 z późn. zm.). W art. 14 ust. 4 tej ustawy zawarte jest upoważnienie do określenia przez Ministra Finansów kategorii podatników i płatników obsługiwanych przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwego miejscowo. Projekt tego rozporządzenia z 2015 r. przewiduje objęcie właściwością „dużych” urzędów skarbowych, między innymi, osoby fizyczne, które w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości w walucie polskiej co najmniej 3.000.000 euro ustalonego na podstawie sprawozdania finansowego sporządzonego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.).
Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 11.10.2016 r.
Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą po przekroczeniu obrotu 5.000.000 euro powinna podlegać pod wyspecjalizowany urząd skarbowy?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoCzy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą po przekroczeniu obrotu 5.000.000 euro powinna podlegać pod wyspecjalizowany urząd skarbowy?