Odpowiedź:
Miejscem świadczenia (niezależnie od statusu usługodawcy) jest państwo, w którym ma miejsce konferencja. Nie zachodzi tu import usług.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r., poz. 1221 ze zm.) - dalej: u.p.t.u., przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u.
Przy czym w odniesieniu do udziału w konferencji zastosowanie znajduje nie reguła ogólna, a art. 28g ust. 1 u.p.t.u., wskazujący że miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.
W konsekwencji jeśli podatnik nabywa usługi polegające na zapewnieniu wstępu na konferencję naukową – usługi podlegają opodatkowaniu w miejscu, w którym konferencja się odbywa. Polski podatnik, nabywając takie świadczenie, nie rozlicza go jako importu usług.
Jak wskazał przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 16.02.2016 r., IPPP3/4512-1081/15-2/IG: „opłaty uiszczane przez Jednostkę za uczestnictwo swoich pracowników w zagranicznych konferencjach naukowych, o których mowa w opisie sprawy, należy uznać za nabycie usług wstępu, których miejsce świadczenia znajdować się będzie w miejscu (państwie), w którym te imprezy (konferencje naukowe) będą się odbywały, zgodnie z art. 28g ust. 1 ustawy. Reasumując, niezależne od tego czy udział pracowników w konferencjach naukowych będzie „czynny” czy „bierny” Zainteresowany może usługę uczestnictwa w konferencji potraktować – w myśl art. 28g ust. 1 ustawy – jako nabycie usług wstępu na imprezy kulturalne, naukowe, edukacyjne lub podobne, które podlegać będą opodatkowaniu w miejscu, gdzie faktycznie się będą odbywały. W związku z powyższym usługi te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju” (zob. również przykładowo interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30.06.2017 r., 0113-KDIPT1-2.4012.177.2017.2.JS).
Marcin Andrzejowicz, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 8.08.2017 r.
Czy opłata za udział pracownika w konferencji może stanowić import usług?
Odpowiedź pochodzi z Vademecum Doradcy PodatkowegoCzy opłata za udział w konferencji może stanowić import usług?Pracownik weźmie udział w konferencji zorganizowanej przez podmiot, który nie jest czynnym podatnikiem VAT. Konferencja odbędzie się w Europie.Jak rozliczyć w VAT dokument potwierdzający wniesienie opłaty? Czy wartość wniesionej opłaty ma być rozliczona jako import usług?