Odpowiedź:

Jak wynika z treści pytania, odsetki w wysokości 11.000 złotych stanowią sumę odsetek płatnych co miesiąc przy zapłacie każdej z 36 rat, zgodnie z przekazanym Państwu harmonogramem spłaty pożyczki wraz z odsetkami.

Odsetki te nie powinny zostać ujęte w kosztach finansowych bezpośrednio po otrzymaniu harmonogramu spłaty, czyli w roku uzyskania pożyczki, ponieważ dotyczą one kilku lat korzystania z otrzymanej kwoty.

Sposób ewidencji księgowej odsetek od pożyczki zależy od celu na jaki została zaciągnięta pożyczka. Jak wynika z treści pytania pożyczka była przeznaczona na zakup środka trwałego (maszyny). Jeśli uzyskana pożyczka została przeznaczona na sfinansowanie zakupu lub budowy środka trwałego, jak w omawianym przypadku, to do momentu przekazania środka trwałego do używania odsetki od pożyczki będą zwiększać wartość początkową tego środka, a w kosztach zostaną ujęte dopiero poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Do ewidencji księgowej pożyczki stosuje się konto 248 Inne rozrachunki, tworząc odpowiednie konta analityczne. Otrzymaną pożyczkę ujmuje się w księgach rachunkowych w wartości nominalnej (art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) – dalej u.o.r.) w dacie wpływu pożyczki na rachunek bankowy, zapisem:

Wn konto 131 Bieżący rachunek bankowy

Ma konto 248 Inne rozrachunki (w analityce: pożyczkodawca).

Do momentu oddania środka trwałego do używania, odsetki od pożyczki powinny być księgowane zapisem:

Wn konto 080 Środki trwałe w budowie

Ma konto 248 Inne rozrachunki (w analityce: pożyczkodawca).

Dopiero po przekazaniu środka trwałego do używania dalsze odsetki od pożyczki księguje się zapisem:

Wn konto 757 Koszty z tytułu odsetek zapłaconych i zarachowanych

Ma konto 248 Inne rozrachunki (w analityce: pożyczkodawca).

Ujęcia w kosztach finansowych przypadającej do zapłaty kwoty odsetek należy dokonać w terminie płatności odsetek, wynikającego z zawartej umowy pożyczki.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 8 u.o.r. zobowiązania wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy w kwocie wymagającej zapłaty.

Zgodnie z art. 28 ust. 8 u.o.r. cena nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obejmuje ogół ich kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również:

1) niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy;

2) koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu.

Tadeusz Waślicki, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego

Odpowiedzi udzielono 13.05.2015 r.

Zapraszamy na VI Edycję Cyklu Seminariów dla Doradców Podatkowych!
VAT
Najważniejsze orzecznictwo krajowe i europejskie.
Skutki dla polskiej praktyki podatkowej.
Zobacz program i sprawdź termin w swoim mieście >>>