Odpowiedź

Jeżeli portal data-control prowadzi firma niemiecka, od przychodów ze świadczenia wskazanych usług, co do zasady, należy pobrać podatek „u źródła” w wysokości 20%. Uzyskanie certyfikatu rezydencji niemieckiego podmiotu, o którym mowa, wyłączy ten obowiązek.

Uzasadnienie

W określonych przepisami przypadkach podatek z tytułu przychodów uzyskiwanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym (w uproszczeniu – nierezydentów) pobierany jest w formie ryczałtu (zob. art. 21 ust. 1 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – dalej u.p.d.o.p. oraz art. 29 ust. 1 ustawy z 26.0.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f.). W przypadkach takich do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego obowiązani są, jako płatnicy, polskie osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne (zob. art. 26 ust. 1 u.p.d.o.p. oraz art. 41 ust. 4 w zw. z art. 41 ust. 1 u.p.d.o.f.).

Do przychodów tych należą, między innymi, przychody z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze (zob. art. 21 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.p. oraz art. 29 ust. 1 pkt 5 u.p.d.o.f.), tj. przychody ze świadczeń o podobnym charakterze do świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń. Wysokość podatku „u źródła” od tych przychodów to 20%.

Mając to na uwadze wyjaśnić pragnę, że w mojej ocenie usługi, o których mowa, stanowią usługi podobne do usług prawnych oraz usługi reklamowe. W konsekwencji – zakładając, że portal data-control jest prowadzony przez firmę niemiecką – przychody z tytułu świadczenia tych usług są przychodami, od których, co do zasady, należy pobrać podatek „u źródła” w wysokości 20%.

Dodać jednak pragnę, że omawiane przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (zob. art. 21 ust. 2 u.p.d.o.p. oraz art. 29 ust. 2 zdanie pierwsze u.p.d.o.f.). Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji (zob. art. 26 ust. 1 zdanie drugie u.p.d.o.p. oraz art. 29 ust. 2 zdanie drugie u.p.d.o.f.). Powoduje to, że uzyskanie certyfikatu rezydencji niemieckiego podmiotu, o którym mowa, wyłączy w przedstawionej sytuacji konieczność pobrania podatku „u źródła” (w świetle polsko-niemieckiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania uzyskany przez niemiecką spółkę przychód stanowi zapewne zysk przedsiębiorstwa podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym wyłącznie w Niemczech).

Uzyskanie tego certyfikatu nie wyłączy natomiast obowiązku sporządzenia przez spółkę informacji IFT-1/1R albo IFT-2/2R. Informacje te sporządzają i przekazują bowiem również podmioty, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 u.p.d.o.p. oraz art. 29 ust. 1 u.p.d.o.f., gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub u.p.d.o.f./u.p.d.o.p. nie są obowiązane do poboru podatku (zob. art. 26 ust. 3d u.p.d.o.p. oraz art. 42 ust. 6 u.p.d.o.f.).

Autor odpowiedzi: Tomasz Krywan
Odpowiedzi udzielono 15.09.2017 r.
 



 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów