Pytanie

Hotel (spółka z o. o.) zorganizował spotkanie ze swoimi bookerami (przedstawicie portali rezerwacji on-line), podając z własnej kuchni jedzenie podczas tego wielogodzinnego spotkania.
Czy należy sporządzić fakturę wewnętrzną i naliczyć VAT od przekazanych posiłków (szef kuchni jest w stanie skalkulować wartości po cenach wytworzenia danego posiłku)? Dodam, że VAT od surowców służących przygotowaniu posiłków był oczywiście odliczony (jak to w restauracji hotelowej)?

Odpowiedź

W mojej opinii nie ma w tym przypadku konieczności opodatkowania nieodpłatnego świadczenia w postaci usługi gastronomicznej.

Uzasadnienie

Aby nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu, muszą być spełnione następujące warunki:
- jest to nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatnie świadczone usługi,
- świadczenie nie może być związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
- podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.
Mając na uwadze powyższe uregulowania, obowiązek opodatkowania powstaje wyłącznie w przypadku, gdy łącznie spełnione są obie powyższe przesłanki, tj. świadczenie usług następuje na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonywanych zakupów.
W konsekwencji nieodpłatne świadczenie przez firmę usługi gastronomicznej na rzecz pracowników podczas służbowego spotkania nie może być uznane za świadczenie usługi podlegające opodatkowaniu VAT z tego względu, że jest ono związane z prowadzoną działalnością firmy, a nie z celem osobistym pracowników.

Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w piśmie z 13 stycznia 2012 r., IPTPP1/443-842/11-4/MS, w którym czytamy: "(...) nieodpłatne przekazanie nabywanych usług cateringowych w związku z posiedzeniami zarządu spółki, dla pracowników wykonujących obowiązki np. w związku z pracochłonnymi remanentami, w związku ze szkoleniami organizowanymi dla pracowników oraz dla kontrahentów Wnioskodawcy, spotkaniami z kontrahentami odbywającymi się w siedzibie Wnioskodawcy, pracą techników zewnętrznych przyjeżdżających w związku z naprawą maszyn, awariami, próbami produkcyjnymi również stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż przekazanie to ma związek z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem. Reasumując, zużycie nabytych towarów oraz zakupionych usług w celu zapewnienia sprawnego i nieprzerwanego przebiegu posiedzeń zarządu, spotkań służbowych, szkoleń bądź pracy techników zewnętrznych, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT gdyż niewątpliwie dotyczy zużycia na potrzeby związane z prowadzoną działalnością (...)".