Pytanie
Czy robić korektę JPK do korekty deklaracji dotyczącej tylko mylnej klasyfikacji kosztu, tzn. zamiast zakwalifikować jako nabycie usługi zaliczanej do środków trwałych zaliczyliśmy jako nabycie pozostałych usług?
Odpowiedź
W sytuacji, gdy podatnik koryguje deklaracje VAT poprzez zmianę wartości nabyć zaliczonych do środków trwałych i nabyć pozostałych, a nabycia te zostały w pliku JPK wpisane do błędnych pól (zamiast do pola K_43 i K_44 do pola K_45 i K_46), to podatnik powinien również skorygować złożony plik JPK za dany miesiąc.
Uzasadnienie
Z pytania wynika, że podatnik nabycie usług zamiast zakwalifikować jako nabycie usługi zaliczanej do środków trwałych zaliczył jako nabycie pozostałych usług. Z tego powodu podatnik składa korektę deklaracji VAT.
W pierwszej kolejności wskazać należy, że zgodnie z art. 82 § 1b ustawy z 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa – dalej o.p. – osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, są obowiązane, bez wezwania organu podatkowego, do przekazywania, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy.
Zarówno JPK_VAT, jak i deklaracja VAT powinny być odzwierciedleniem ewidencji zakupów i sprzedaży VAT. Dane ujęte w JPK_VAT powinny zatem być zgodne z danymi wykazanymi w deklaracji VAT.
W pliku JPK w części Struktura ewidencji zakupu znajdują się pola K_43 Kwota netto – Nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych, K_44 Kwota podatku naliczonego – Nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych, K_45 Kwota netto – Nabycie towarów i usług pozostałych, K_46 Kwota podatku naliczonego – Nabycie towarów i usług pozostałych, które odpowiadają odpowiednim pozycjom deklaracji VAT.
W sytuacji, gdy podatnik koryguje deklaracje VAT poprzez zmianę wartości nabyć zaliczonych do środków trwałych i nabyć pozostałych, a nabycia te zostały w pliku JPK wpisane do błędnych pól (zamiast do pola K_43 i K_44 do pola K_45 i K_46), to podatnik powinien również skorygować złożony plik JPK za dany miesiąc.
Tu wskazane byłoby, aby podatnik zobaczył (jak ma możliwość techniczną, która zapewne zależy od posiadanych narzędzi informatycznych), czy w wysłanym pliku JPK przedmiotowe nabycie usługi było ujęte w prawidłowych polach. Bo jeśli błędnie była wypełniona jedynie deklaracja VAT a plik JPK zawierał dane w prawidłowych polach, to nie ma potrzeby korygowania pliku JPK.
Czy należy robić korektę JPK do korekty deklaracji dotyczącej mylnej klasyfikacji kosztu?
Przeczytaj odpowiedź eksperta Vademecum Doradcy Podatkowego.