I drugi problem związany z wyjazdami zagranicznymi - czy wynajęcie samochodu osobowego za granicą, opłacenie całej kwoty kartą kredytową podlega podatkowi u źródła?

Odpowiedź:

Uważam, że we wskazanych w treści pytania przypadkach obowiązek poboru podatku u źródła nie występuje. Kwestia ta nie jest jednak oczywista, a w konsekwencji ze względów profilaktycznych wskazane jest w przedstawionej sytuacji uzyskanie interpretacji indywidualnej.

Uzasadnienie:

W określonych przepisami przypadkach podatek z tytułu przychodów uzyskiwanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym (w uproszczeniu – nierezydentów) pobierany jest w formie ryczałtu (zob. art. 21 ust. 1 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) – dalej u.p.d.o.p. oraz art. 29 ust. 1 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2016 r., poz. 2032 ze zm.) – dalej u.p.d.o.f. W przypadkach takich do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego obowiązani są, jako płatnicy, polskie osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne (zob. art. 26 ust. 1 u.p.d.o.p. oraz art. 41 ust. 4 w zw. z art. 41 ust. 1 u.p.d.o.f.). Jest to tzw. podatek u źródła.

Dotyczy to jednak wyłącznie osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych będących przedsiębiorcami, które dokonują wypłat przychodów, od których pobierany jest podatek u źródła (zob. art. 26 ust. 1 u.p.d.o.p. oraz art. 41 ust. 4 w zw. z art. 41 ust. 1 u.p.d.o.f.). W konsekwencji obowiązek poboru podatku u źródła nie występuje, jeżeli wypłat należności dokonują we własnym imieniu (nawet jeżeli w interesie pracodawcy) pracownicy. Gdyby zatem w pierwszej ze wskazanych sytuacji zakupu we własnym imieniu i z własnych środków dokonał pracownik, obowiązek poboru podatku u źródła nie powstałby.

Jednakże zakupu biletów pracownik dokonuje płacąc kartą służbową. W tego typu sytuacjach – przynajmniej zdaniem organów podatkowych – obowiązek poboru przez pracodawców podatku u źródła może występować. Dotyczy to właśnie, między innymi, zakupu biletów lotniczych (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30.09.2014 r. - IPPB5/423-629/14-4/AJ czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 31.12.2014 r. - IBPBI/2/423-1233/14/BG).

Zauważyć jednak należy, że za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym uważa się w szczególności, między innymi, dochody (przychody) z wszelkiego rodzaju działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład (zob. art. 3 ust. 3 pkt 1 u.p.d.o.p.) oraz dochody (przychody) z działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład (zob. art. 3 ust. 2b pkt 3 u.p.d.o.f.). A contrario, nie są takimi dochodami dochody (przychody) z wszelkiego rodzaju działalności/działalności gospodarczej prowadzonej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W mojej ocenie taki właśnie charakter przychodów z działalności/działalności gospodarczej prowadzonej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mają wskazane w treści pytania przychody ze sprzedaży biletów lotniczych za granicą oraz wynajmu samochodów za granicą. Uważam zatem, że we wskazanych w treści pytania przypadkach obowiązek poboru podatku „u źródła” nie występuje.

Kwestia ta w świetle przepisów art. 3 ust. 3 pkt 5 u.p.d.o.p. oraz art. 3 ust. 2b pkt 5 u.p.d.o.f. nie jest jednak oczywista. W konsekwencji – zważywszy, że zarówno przychody uzyskiwane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej, jak i przychody z wynajmu samochodów należą do przychodów określonych przepisami art. 21 ust. 1 u.p.d.o.p. oraz art. 29 ust. 1 u.p.d.o.f. – ze względów profilaktycznych wskazane jest w przedstawionej sytuacji uzyskanie interpretacji indywidualnej.
 
Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 26.04.2017 r

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów