Odpowiedź:
Mając na uwadze orzecznictwo sądów administracyjnych i organów podatkowych spółka powinna proporcjonalnie przyporządkować korektę ceny do dochodów/strat poszczególnych miesięcy. Niemniej, zaliczenie faktury korygującej do dochodu grudnia danego roku podatkowego (zamiast proporcjonalnego przyporządkowania do poszczególnych miesięcy) nie wydaje się wiązać z istotnym ryzykiem podatkowym, jeżeli całoroczne zobowiązanie podatkowe (wykazane w deklaracji CIT-8) będzie zadeklarowane w prawidłowej wysokości.
Uzasadnienie:
Na wstępie zakładam, że ustalony poziom zysku ww. 5% został ustalony na poziomie rynkowym, stąd poziom ten nie powinien być kwestionowany przez organy podatkowe.
Przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p. nie regulują kwestii momentu rozpoznania korekty przychodów. W orzecznictwie sądów administracyjnych oraz interpretacjach organów podatkowych pojawia się jednak wielokrotnie aspekt ujęcia zbiorczych faktur korygujących. Zgodnie z jednolitą linią interpretacyjno-orzeczniczą faktura korygująca, wystawiona z powodu zmiany w wysokości ceny powinna zostać uwzględniona w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży towaru (czyli w poszczególnych miesiącach roku podatkowego). Przykładowo z wyroku NSA z dnia 2 sierpnia 2012 r. (sygn. akt II FSK 31/11, II FSK 180/11) wynika nawet wyraźnie, że tylko w szczególnych okolicznościach korekty przychodu pozostaną bez wpływu na wysokość miesięcznych zaliczek: "Korekty te nie muszą także mieć wpływu na wysokość zaliczek miesięcznych na podatek i powstanie obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę w zapłacie zaliczki na podatek w części dotyczącej korygowanego przychodu. Podatnik ma bowiem możliwość płacenia zaliczek miesięcznych na podatek w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku wykazanego w zeznaniu za rok poprzedzający rok podatkowy (art.25 ust. 6 u.p.d.o.p.). Ustalając z kontrahentami sposób ustalania ostatecznej ceny sprzedaży czy dostawy poprzez śródroczną i coroczną korektę cen może wybrać taki sposób rozliczeń podatkowych, który będzie chronił go przed negatywnymi skutkami korekt rozliczeń przychodu w poszczególnych miesiącach." W konsekwencji, mając na uwadze orzecznictwo sądów administracyjnych i organów podatkowych Spółka powinna raczej proporcjonalnie "przyporządkować" korektę ceny do dochodów/strat poszczególnych miesięcy.
Niemniej, chciałbym zwrócić uwagę, iż w mojej dotychczasowej praktyce doradczej nie spotkałem się z sytuacją w której organy podatkowe określałyby zaległości podatkowe z tytułu błędnej kalkulacji zaliczek, w sytuacji w której roczne zobowiązanie podatkowe byłoby zadeklarowane w prawidłowej wysokości. Tym samym, zaliczenie faktury korygującej do dochodu grudnia danego roku podatkowego (zamiast proporcjonalnego przyporządkowania do poszczególnych miesięcy) nie wydaje się wiązać z istotnym ryzykiem podatkowym.
Dominik Klemens, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 11.10.2015 r.
Czy można zwiększyć lub odpowiednio zmniejszyć przychody ze sprzedaży spółki na bieżąco w miesiącu grudniu?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoSpółka dokonuje sprzedaży dla spółki matki produktów za stałą cenę przez cały rok 2015. Spółka za założenie ma realizować 5% zysk z działalności za cały rok. Pod koniec roku analizowany jest stosunek przychodów do kosztów. Jeśli okazuje się, że koszty przewyższają przychody i spółka posiada stratę, to wówczas wystawiana jest ostatniego dnia grudnia faktura dodatkowa za tzw. korektę cen transakcyjnych za cały 2015 rok. Jest to faktura np na 300 tys. PLN, która zwiększa sprzedaż i przychody spółki. Jeśli sytuacja będzie odwrotna, spółka wypracuje przykładowo zysk na poziomie 10%, to wystawi fakturę korygująca by zbliżyć się do wyniku na poziomie 5%. Będzie to również jedna zbiorcza faktura za korektę cen transakcyjnych za cały rok.Czy w takim wypadku można zwiększyć lub odpowiednio zmniejszyć przychody ze sprzedaży spółki na bieżąco w miesiącu grudniu? Czy może należy rozbić całą fakturę na poszczególne miesiące i korygować przychód ze sprzedaży w każdym z miesięcy?