Pytanie

W 2011 r. podatnik podatku od środków transportowych złożył korektę deklaracji za 2006 r. W związku ze złożoną korektą zostało wszczęte z urzędu postępowanie w sprawie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od środków transportowych za 2006 r. Dnia 26 sierpnia 2011 r. została wydana decyzja określająca wysokość zobowiązania podatkowego za 2006 r., od której podatnik nie odwołał się.
Zobowiązanie z tytułu podatku od środków transportowych za 2006 rok zostało uregulowane w roku 2007. Dnia 9 maja 2012 r. podatnik złożył wniosek w sprawie zmiany decyzji ostatecznej w podatku od środków transportowych za 2006 r.
Czy urząd powinien rozpatrzyć wniosek mając na uwadze art. 70 Ordynacji podatkowej?
Podatnik w swoim wniosku podnosi, że zapłata podatku przed upływem przedawnienia powoduje wygaśnięcie zobowiązania podatkowego na podstawie art. 59 § 1 Ordynacji podatkowej. Zobowiązanie, które wygasło wskutek zapłaty nie może wygasnąć po raz drugi, co oznacza, że termin przedawnienia już nie biegnie i umożliwia podatnikowi uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku.

Odpowiedź

Nie jest dopuszczalna zmiana decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego. Organ podatkowy powinien w przedstawionej sytuacji wydać postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania.

Uzasadnienie

Na podstawie art. 253 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) – dalej o.p., decyzja ostateczna, na mocy której strona nie nabyła prawa, może być uchylona lub zmieniona przez organ podatkowy, który ją wydał, jeżeli przemawia za tym interes publiczny lub ważny interes podatnika. Z kolei na podstawie art. 253a § 1 o.p., decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być za jej zgodą uchylona lub zmieniona przez organ podatkowy, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes publiczny lub ważny interes strony.

Przepisów powyższych nie stosuje się jednak do wszystkich rodzajów decyzji. Przepisów art. 253 i art. 253a o.p. nie stosuje się do decyzji wymienionych w art. 253b o.p., w tym do decyzji ustalających albo określających wysokość zobowiązania podatkowego. A zatem nie ma możliwości zmiany decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od środków transportowych za 2006 r. Organ podatkowy powinien zatem w przedstawionej sytuacji wydać postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania.

Na marginesie pragnę dodać, że prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wygasa po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego (zob. art. 79 § 2 o.p.). Zwrócić należy uwagę, że w przepisie tym mowa jest o "upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego", a nie o "przedawnieniu się zobowiązania podatkowego". W konsekwencji z punktu widzenia możliwości złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty nie ma znaczenia czy zobowiązanie się przedawniło (do czego może nie dochodzi, jeżeli przed upływem terminu przedawnienia doszło do wygaśnięcie zobowiązania podatkowego na skutek jednego z pozostałych zdarzeń określonych w art. 59 § 1 o.p., np. na skutek zapłaty), ale czy upłynął termin przedawnienia zobowiązania podatkowego wynikający z przepisów art. 70 o.p.

A zatem, o ile prawidłowe jest twierdzenie podatnika, że skoro zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek zapłaty to nie może wygasnąć po raz drugi, bezpodstawne jest jego twierdzenie, że po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego uprawniony jest do występowania z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Powołane akty prawne

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60)