Odpowiedź:

Jeżeli na dzień transakcji kontrahent nie był zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE to zgodnie z przepisami o VAT nie było możliwości zastosowania innej stawki niż 23%.

Uzasadnienie:

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) stanowi wywóz towarów z terytorium Polski w wykonaniu dostawy towarów (tj. przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatkowej 0%, pod warunkiem że podatnik:

1) dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla  podatku od wartości dodanej;
2) przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione
z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju,
3)   składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Dlatego też jeżeli zagraniczny nabywca nie poda ważnego numeru VAT UE i nie jest zidentyfikowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium innego państwa członkowskiego UE, polski dostawca towaru powinien wykazać tę dostawę w ewidencji sprzedaży jako dostawę na terytorium kraju, wg stawki właściwej dla danego towaru.

Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 7 listopada 2007 r. IBPP2/443-133/07/EJ, w którym czytamy:

„(…)nabywcą musi być zarejestrowany w kraju przeznaczenia podatnik podatku od wartości dodanej lub osoba prawna niebędąca podatnikiem podatku od wartości dodanej, zarejestrowani na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego gdzie będzie rozliczane wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.Dostawca z Polski chcąc zatem zastosować do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawkę 0% powinien od nabywcy uzyskać jego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej. Ponadto numer VAT UE należy podać na fakturze stwierdzającej dostawę towarów, co oznacza, że nabywca ma obowiązek opodatkować zakup towarów na terytorium swojego państwa członkowskiego.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że jeżeli zagraniczny nabywca nie poda ważnego numeru VAT UE i nie jest zidentyfikowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego, polski dostawca towaru winien wykazać tę dostawę w ewidencji sprzedaży jako dostawę na terytorium kraju, wg stawki właściwej dla danego towaru. (…)”.

Rafał Styczyński, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego

Odpowiedzi udzielono 3.06.2015 r.