Podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności w zakresie pośrednictwa handlowego od lutego 2024 r. nie dokonał prawidłowej rejestracji do celów VAT. Złożony przez niego formularz VAT-R nie został przesłany do właściwego urzędu skarbowego. Następnie, po dostrzeżeniu błędu, przedsiębiorca ponownie złożył formularz VAT-R, z tym że wskazał rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej na 11 marca 2024 r. Przedsiębiorca wystawił jednak faktury za świadczone usługi pośrednictwa handlowego zarówno w lutym, jak i w marcu. Usługi zostały zatem wykonane przed formalnym zarejestrowaniem do VAT, z tym że faktura za luty formalnie wystawiona została na rzecz odbiorcy usług przed wskazaną we wniosku datą rozpoczęcia działalności, tj. przed dniem 11 marca br.

W tej sytuacji odbiorca faktur wystąpił do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. We wniosku zapytał, czy ma prawo do odliczenia VAT z faktury wystawionej przez kontrahenta zarówno w lutym, jak i w marcu 2024 r., a zatem nie tylko przed zarejestrowaniem do celów VAT, ale również przed wskazaną przez kontrahenta datą rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Zobacz w LEX: Prawo do odliczenia VAT - istnienie >

 

Rejestracja podatnika VAT czynnego

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług wymagają w określonych sytuacjach obowiązkową rejestrację do celów VAT. Obowiązek rejestracyjny powstaje w odniesieniu do przedsiębiorców, u których przekroczono wskazany w ustawie próg sprzedaży oraz w przypadku sprzedaży określonych towarów i świadczenia usług, dla których obowiązkowa rejestracja jest niezależna od wartości zrealizowanej sprzedaży.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto