Odpowiedź:
Koszty aktu notarialnego przenoszącego własność aportu nie mogą być kosztem spółki.
Uzasadnienie:
Nie ma powodu, by koszty wniesienia aportu (koszty notarialne, PCC, opłaty sądowe) traktować jako zwiększające jej wartość początkową – są to bowiem koszty jego nabycia, a nie wytworzenia czy ulepszenia.
Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) – dalej u.p.d.o.p. do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Wartość aportu, wnoszona na pokrycie kapitału zakładowego, nie jest więc zaliczana do przychodów podatkowych spółki a wydatki na uzyskanie tego przychodu do kosztów podatkowych (art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.). Będą to bowiem koszty poniesione bez związku przyczynowo-skutkowego z przychodami.
Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Ministra Finansów z 11.04.2011 r., ITPB3/423-19d/11/DK.
Koszty te mogłyby jedynie stanowić koszty odpłatnego zbycia udziałów objętych w zamian za aport u wspólnika (udziałowca), o ile zostałyby przez niego poniesione.
Krzysztof Klimek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 27.07.2017 r.
Czy koszty aktu notarialnego przenoszącego własność aportu mogą być kosztem spółki?
Odpowiedź pochodzi z Vademecum Głównego KsięgowegoW styczniu 2017 r. został podpisany akt notarialny, którym została utworzona spółka z o.o. Następnie tego samego dnia został podpisany kolejny akt notarialny, w którym jedyny udziałowiec spółka komandytowa przeniosła na rzecz nowo utworzonej spółki z o.o. własność nieruchomości do kapitału zakładowego, czyli kapitał w 100% został pokryty aportem.Czy koszty drugiego aktu notarialnego, tj. koszty notarialne, PCC, opłaty sądowe należy doliczyć do wartości początkowej nieruchomości (zakwalifikowanej jako inwestycje), czy od razu potraktować jako KUP czy może NKUP?