Odpowiedź:
Koszt prac adaptacyjnych związanych z przystosowaniem wynajmowanego budynku do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej należy potraktować jako inwestycję w obcym środku trwałym. Wydatki związane z prowadzonymi robotami (w tym również m.in. koszty wywozu gruzu) będą rozliczane w kosztach uzyskania przychodów w postaci odpisów amortyzacyjnych.
Uzasadnienie:
Zgodnie z zapisem art. 22a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) amortyzacji podlegają, niezależnie od przewidywanego okresu używania, przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych – które uznawane są za środki trwałe.
Przepisy podatkowe nie definiują przy tym inwestycji w obcym środku trwałym. W oparciu o wykładnię językową tego określenia przyjmuje się, że inwestycje w obcych środkach trwałych to poniesione przez podatnika nakłady na ulepszenie (polegające na przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji) środka trwałego używanego przez niego w prowadzonej działalności gospodarczej, a niestanowiącego jego własności. Dotyczy to co do zasady środka trwałego używanego na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze (patrz interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 13 marca 2014 r., ILPB4/423-485/13-2/MC). Inwestycje w obcym środku trwałym obejmują zatem ogół kosztów poniesionych przez podatnika od dnia rozpoczęcia inwestycji do dnia przyjęcia jej do używania. Zgodnie z art. 22h u.p.d.o.f. odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji (wykazu), do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową, lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.
Wartość początkową inwestycji w obcych środkach trwałych oraz budynków i budowli wybudowanych na obcym gruncie ustala się, stosując odpowiednio ust. 3–5 art. 22g u.p.d.o.f. Oznacza to zatem, że na wartość tę będzie się składała wartość zużytych do wytworzenia tego środka trwałego: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Obejmuje to zatem wszelkie koszty poniesione w celu dostosowania wynajmowanego budynku do potrzeb prowadzonej działalności – m.in. koszty prac budowlanych, projektów z tym związanych, opłat, zużytych towarów i materiałów. Dotyczy to również kosztów związanych z wywozem gruzu. Będzie to zatem koszt zwiększający wartość inwestycji w obcym środku trwałym. Inwestycje w obcym środku trwałym, stosownie do art. 22j ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.f. należy amortyzować przez co najmniej 10 lat.
Tadeusz Szczupaczyński-Dotryw, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 7 listopada 2014 r.
Czy koszt prac adaptacyjnych stanowi koszt podatkowy czy zwiększa wartość inwestycji?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoSpółka cywilna wynajęła budynek na cele gospodarcze, w którym prowadzi prace adaptacyjne. Czy koszty wywozu gruzu powstałego przy tej okazji stanowią koszt podatkowy, czy zwiększają wartość inwestycji?