Pytanie

Czy mogę przenieść kasę z jednego punktu do drugiego i czy muszę dokonać jakiś formalności w urzędzie skarbowym?
Czy jestem zobligowany do kupna drugiej kasy fiskalnej na okres dwóch miesięcy (do czasu zamknięcia pierwszego punktu)?
Jeżeli tak, to czy istnieje możliwość uniknięcia kupna drugiej kasy (np. fakturowanie każdej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej)?

Odpowiedź

Istnieje możliwość przeniesienia kasy rejestrującej do innego miejsca po spełnieniu kilku warunków.

Uzasadnienie

Pomimo tego, że przepisy dotyczące stosowania kas rejestrujących nie odnoszą się do kwestii zmiany miejsca prowadzenia działalności, przyjmuje się, że istnieje taka możliwość i w przypadku zmiany miejsca użytkowania każdej kasy rejestrującej, podatnik powinien zawiadomić o tym zdarzeniu urząd skarbowy, w którym kasa została zaewidencjonowana. Obowiązkiem podatnika jest również zgłoszenie kasy do firmy sprawującej obsługę serwisową w celu dokonania zmiany danych zakodowanych w pamięci fiskalnej kasy w zakresie dotyczącym adresu punktu sprzedaży, w którym po dokonanej zmianie kasa będzie użytkowana. Podatnik prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, obowiązany jest bowiem wydać klientowi w każdym punkcie sprzedaży, paragon fiskalny zawierający wszystkie elementy wymienione w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338) – dalej r.w.t.k.r., czyli m.in. aktualny adres punktu sprzedaży. Zmiana miejsca użytkowania kasy rejestrującej powinna być ponadto odnotowana w książce serwisowej kasy i przedstawiona do akceptacji urzędu skarbowego (zob. interpretacja indywidualna Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach z dnia 31 maja 2004 r., US.IV-443/25/04).

Natomiast w przypadku nieprzeniesienia kasy do nowego miejsca prowadzenia działalności, istnieje obowiązek zakupu drugiej kasy rejestrującej, która będzie zarejestrowana w tym miejscu, gdyż podatnicy są obowiązani dokonywać ewidencji każdej sprzedaży oraz wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT z każdej sprzedaży, jak również wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy (§ 7 ust. 1 pkt 1 r.w.t.k.r.).
Jeśli zaś chodzi o możliwość zwolnienia sprzedaży za pośrednictwem kasy rejestrującej, to nie później niż do dnia 31 grudnia 2014 r. istnieje możliwość nieewidencjonowania sprzedaży za pośrednictwem kasy rejestrującej, jeśli łącznie są spełnione następujące warunki:
1) każde świadczenie usługi dokonane przez podatnika jest dokumentowane fakturą, w której są zawarte dane identyfikujące odbiorcę;
2) liczba świadczonych usług, o których mowa w pkt 1, w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20 (poz. 34 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, Dz. U. poz. 1382).