Firma (osoba fizyczna) prowadzi usługi związane z kulturą - nagłaśnianie za pomocą sprzętu, odtwarzanie muzyki.
Czy działalność niniejsza jest zwolniona z podatku VAT, jeśli firma jest z definicji nastawiona na wypracowanie zysku?

W przypadku świadczenia usług związanych kulturą sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU ex 92 dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT bez znaczenia pozostaje okoliczność, że podatnik zamierza wykonywać usługi w sposób komercyjny; nastawiony na zysk.
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku o towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., w art. 43 ust. 1 pkt 1 stanowi, że zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Załącznik nr 4 "Wykaz usług zwolnionych od podatku" w poz. 11 wymienia sklasyfikowane pod symbolem ex 92 PKWiU "Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z pewnymi wyłączeniami".

Regulacja ta zawiera zastrzeżenie, że zwolnienie w odniesieniu do usług związanych z rekreacją i sportem dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług. Zastrzeżenie to nie odnosi się jednak do świadczenia usług związanych kulturą. Tym samym, niezależnie od faktu, że przedsiębiorca świadczy usługi związane z kulturą w celach zarobkowych może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego od VAT.

Sądzę, że warto by podatnik poznał treść wyroku NSA z dnia 22 kwietnia 2008 r., I FSK 580/07, gdzie czytamy, że usługi twórców i artystów wykonawców oraz podmiotów współtworzących z nimi widowisko kulturalne (zajmujących się oprawą muzyczną, dźwiękiem, oświetleniem, kostiumami, scenografią, itp.), realizowane w ramach działalności obiektów kulturalnych (teatrów, sal koncertowych, itp.) (PKWiU 92.32.10), są zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z pozycją 11, załącznika nr 4 u.p.t.u. Wyrok odnosił się do podatnika, który świadczył usługi polegające na obsłudze dźwiękowej oraz przy realizacji dźwięku imprez kulturalnych i artystycznych.

Wolą ustawodawcy było objęcie, z pewnymi zastrzeżeniami, szerokiego spektrum usług związanych kulturą świadczonych przez m.in. dźwiękowców wykonujących swoje usługi w ramach obiektów kulturalnych np. sal koncertowych czy teatrów.

Fakt, że w konsekwencji świadczenia usług podatnik "wypracowuje zysk" nie jest przeszkodą do zastosowania zwolnienia. Wręcz przeciwnie, zwolnienie takie będzie przysługiwało, bez względu na wysokości obrotu, bowiem jest to zwolnienie przedmiotowe a nie podmiotowe przewidziane dla drobnych przedsiębiorców. Fakt, jednak wykonywania tylko czynności zwolnionych od podatku wywołuje tę konsekwencję, że podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie zakupu towarów i usług nabytych do wykonywania usług kulturalnych. Tym samym, z jednej strony podatnik jest zwolniony od podatku VAT, a z drugiej nie przysługuje mu prawo do odliczenia tego podatku.

Edyta Zaniewicz