Odpowiedź

Każda forma dofinansowania przez wspólników spółki komandytowej stanowi podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zmianę tej umowy. W konsekwencji każda z takich form dofinansowania jest tak samo korzystna/niekorzystna z punktu widzenia opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów



Uzasadnienie

Opodatkowaniu podatkiem od czynności podlegają, między innymi, zmiany umów spółek - zob. art. 1 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k. ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 223) – dalej u.p.c.c. Za zmianę umowy spółki uważa się zaś – w przypadku spółek osobowych (w tym spółek komandytowych – zob. art. 1a pkt 1 u.p.c.c.) - wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania (zob. art. 1 ust. 3 pkt 1 u.p.c.c.).
Jak widać, każda forma dofinansowania przez wspólników spółki komandytowej (tj. wniesienie lub podwyższenie wkładu, pożyczka lub dopłata) stanowi podlegającą opodatkowaniu (według stawki 0,5% - zob. art. 7 ust. 1 pkt 9 u.p.c.c.) podatkiem od czynności cywilnoprawnych zmianę tej umowy. W konsekwencji każda z takich form dofinansowania jest tak samo korzystna/niekorzystna z punktu widzenia PCC.

Tomasz Krywan
Odpowiedzi udzielono 22 czerwca 2016 r.