Odpowiedź:
Do 14-dniowego wypoczynku wlicza się poza dniami urlopu także dni wolne od pracy.
Uzasadnienie:
zgodnie z art. 162 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 98, z późn. zm.) - dalej k.p., na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Powyższy przepis wprowadza wyjątek od zasady nieprzerwanego, corocznego urlopu wypoczynkowego, przewidzianej w art. 152 k.p. Możliwość podziału urlopu na części została ograniczona przez ustawodawcę jednym warunkiem - co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Zgodnie z art. 1542 k.p. urlopu udziela się na dni pracy, natomiast w przepisie art. 162 k.p. mowa jest o wypoczynku trwającym co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. W konsekwencji do okresu tego wlicza się - poza dniami pracy, na które został udzielony urlop - także dni wolne od pracy (niedziele, święta, dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy), przypadające między dniami urlopu oraz bezpośrednio przed rozpoczęciem lub po zakończeniu urlopu. Wypisując wniosek urlopowy pracownik może więc wystąpić o urlop od 16 do 26 sierpnia, a sobota, niedziela i poniedziałek (15 sierpnia ) mimo, że nie objęte wnioskiem urlopowym i tak będą wliczać się do 14-dniowego wypoczynku.
Katarzyna Pietruszyńska
Data udzielenia odpowiedzi: 11 sierpnia 2016 r.
Czy do 14-dniowego wypoczynku wlicza się też dni ustawowo wolne od pracy?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoCzy w skład 14-dniowego nieprzerwanego urlopu może wchodzić dodatkowy dzień wolny ustawowo? Zgodnie z art. 162 k.p. co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. 15 sierpnia 2016 r. (poniedziałek) jest dniem wolnym, czy wobec tego pracownik musi wypisać wniosek o urlop jeden dzień więcej, aby w sumie wolnych było 10 dni pracujących?