Jesteśmy spółką z o.o. (zarejestrowani do VAT UE), dokonującą zakupu usług transportowych od kontrahenta niemieckiego.
Czy na gruncie zmienionej ustawy o podatku od towaru i usług (art. 19 ust. 19a i art. 28b) dla usług wykonanych po 1 stycznia 2010 obowiązek podatkowy z tytułu importu usług transportowych jest w momencie wykonanej usługi?
Czy kurs euro dla takiej faktury w dalszym ciągu to dzień poprzedni z daty wystawienia faktury?

Obowiązek podatkowy dla usług rozliczanych przez polskich podatników jako import usług na podstawie art. 28b u.p.t.u., czyli nabywanych od zagranicznych podatników podatku od wartości dodanej, których miejsce świadczenie nie zostało określone w innym przepisie niż art. 28b u.p.t.u., zasadniczo powstaje z chwilą wykonania usługi.
Począwszy od 1 stycznia 2010 r. na mocy art. 28b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej w związku z art. 2 pkt 9 i art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u., podatnicy kupujący usługi transportu towarów od zagranicznych przewoźników - niezależnie od tego, gdzie transport był wykonywany i czy na fakturze widnieje numer VAT PL polskiego podatnika - mają obowiązek ich rozliczenia w ramach tzw. importu usług, czyli do naliczenia VAT (stawką właściwą będzie 22%) i co do zasady prawo do odliczenia VAT w tym samym okresie rozliczeniowym (w tej samej deklaracji).

Odpowiedź na pytanie kiedy powstaje obowiązek podatkowy w imporcie usług reguluje (m.in.) art. 19 ust. 19 u.p.t.u. Przepis ten przewiduje również pewne odstępstwa od zasad przewidzianych w ww. artykule. Jedno z nich - przewidziane w ust. 19a u.p.t.u. - dotyczy usług, do których stosuje się art. 28b u.p.t.u.

Zgodnie bowiem z ust. 19a u.p.t.u. w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług (czyli usług, z którymi mamy do czynienia w niniejszym przypadku - zakładam, że niemiecki kontrahent jest podatnikiem podatku od wartości dodanej) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usług, z tym że:

1) usługi, dla których w związku z ich świadczeniem, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, do momentu zakończenia świadczenia tych usług;

2) usługi świadczone w sposób ciągły prze okres dłuższy niż rok, dla których, w związku z ich świadczeniem, w danym roku nie upływają terminy rozliczeń lub płatności, uznaje się za wykonane z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tych usług.

Zatem - w mojej ocenie - w przypadku usług rozliczanych przez polskiego podatnika jako import usług na podstawie art. 28b u.p.t.u. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi.

Jako wyjątek od opodatkowania usług w momencie ich wykonania traktowane są jedynie usługi o charakterze ciągłym, dla których, w związku z ich świadczeniem, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu każdego okresu rozliczeniowego, do którego odnoszą się rozliczenia lub płatności. Jeżeli zaś usługi o charakterze ciągłym są świadczone przez okres dłuższy niż rok, dla których, w związku z ich świadczeniem, w danym roku nie upływają terminy rozliczeń lub płatności, uznaje się za wykonane z upływem każdego roku podatkowego.

Jeżeli zaś chodzi o określenie kursu EURO jaki należy zastosować do ustalenia podstawy opodatkowania odpowiedzi należy poszukiwać w treści obowiązującego od 1 grudnia 2009 r. art. 31a u.p.t.u. Przepis ust. 1 ww. artykułu stanowi, że do przeliczania na złote stosuje się kurs średni danej waluty obcej, ogłoszony przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Ponieważ w niniejszym przypadku obowiązek podatkowy powstaje w dniu wykonania usługi, do określenia podstawy opodatkowania tej usługi zastosowanie znajdzie kurs średni EURO ogłoszony przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wykonania usługi.