Czy prawidłowo postąpiliśmy, odliczając cały podatek naliczony VAT od faktury dokumentującej ratę leasingową w następującej sytuacji?

W październiku 2009 r. wzięto w leasing samochód Citroen Berlingo o ładowności powyżej 500 kg. W umowie leasingowej oraz w świadectwie homologacji napisano, że jest to samochód ciężarowy.

Czy potrzebne jest dodatkowe zaświadczenie z okręgowej stacji badań technicznych?
Jeżeli nie, to w jakich sytuacjach jest to zaświadczenie potrzebne?


Bardzo proszę o szczegółowe omówienie problemu samochodów w aspekcie VAT w obowiązującym stanie prawnym.


Przedstawiony w pytaniu sposób postępowania jest prawidłowy - odliczenie 100% VAT zawartego w cenie opisanego samochodu, jest uprawnione bez konieczności przeprowadzania dodatkowego badania technicznego (szerzej w uzasadnieniu).

W wyroku ETS z dnia 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora sp. z o.o., zostało stwierdzone, iż polski ustawodawca w sposób nieuprawniony dopuścił się ograniczania prawa do odliczeń podatku VAT naliczonego, zawartego w cenie paliw silnikowych używanych do samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W skutek tego wyroku, w przypadku gdy przepisy ograniczające prawo do odliczenia VAT naliczonego, obowiązujące przez wstąpieniem Polski do UE bądź w okresie od przystąpienia Polski do UE do dnia 21 sierpnia 2005 r. są dla podatników korzystniejsze od przepisów aktualnych, mogą oni bezpośrednio stosować przepisy ówczesne - wyrok ten stosuje się nie tylko do odliczeń VAT zawartego w cenie paliw, ale poprzez analogię, także do odliczeń VAT zawartego w cenie m.in. rat leasingowych.

Należy zauważyć, iż przepisy art. 86 ust. 3-5, ust. 7 i art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., ograniczające prawo do odliczenia VAT zawartego w cenie samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz odpowiednio VAT naliczonego dotyczącego rat leasingowych takich samochodów i zużytego do nich paliwa, jak dotychczas nie przestały obowiązywać. Uwzględniając więc przytoczony wyrok ETS, podatnik powinien w pierwszym rzędzie zorientować się czy przepisy obowiązujące uprzednio są dla niego korzystniejsze czy też nie - może się bowiem zdarzyć taka sytuacja, że w myśl przepisów obowiązujących przed pierwszym maja 2004 r. lub przed 22 sierpnia 2005 r., podatnik nie miałby prawa do odliczenia 100% VAT naliczonego, zaś zgodnie z przepisami aktualnie obowiązującymi prawo takie mu przysługuje. W takiej sytuacji, powinien on stosować przepisy aktualne - nie ograniczają one tu bowiem prawa do odliczenia VAT naliczonego, a zatem nie ma w tym zakresie podstaw do stwierdzenia ich niezgodności z prawem wspólnotowym. Jeżeli taka sytuacja się zdarzy i będziemy mieli do czynienia z pojazdem określonym rodzajowo w ust. 4 pkt 1-4 u.p.t.u., to chcąc skorzystać z prawa odliczenia 100% VAT naliczonego, zawartego w cenie samochodu, będziemy musieli zgodnie z art. 86 ust. 5 u.p.t.u. dokonać w okręgowej stacji kontroli pojazdów tzw. dodatkowego badania technicznego. Jeżeli natomiast samochód będzie spełniał przesłanki obowiązujące w przepisach obowiązujących uprzednio, tj. odpowiednio w art. 25 ust. 1 pkt 2 i pkt 3a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), bądź w art. 86 ust. 3-7 i u.p.t.u., w brzmieniu obowiązującym przed 22 sierpnia 2005 r., to odliczenie 100% VAT naliczonego, zawartego w cenie raty leasingowej dotyczącej tego samochodu możliwe będzie bez konieczności przeprowadzania przedmiotowego badania - z treści pytania wynika, iż z taką właśnie sytuacją mamy w analizowanym przypadku do czynienia, a zatem przeprowadzanie dodatkowego badania technicznego jest w tej sytuacji zbędne